Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 29 maja 2020. Od wczoraj dodano 4415 ceny w 34 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Bakłażany – to będzie drogi sezon

Bakłażany
  |   Źródło:
Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie konsumenci nie doczekają się na tanie bakłażany z krajowych upraw.

W tym sezonie konsumenci w Polsce są skazani na wysokie ceny rodzimych warzyw. Bakłażany nie stanowią pod tym względem wyjątku.  Źródłem kłopotów jest oczywiście pogoda, a dokładniej skutki niekorzystnych warunków agrometeorologicznych.

W konsekwencji ceny bakłażanów w bieżącym sezonie należą do tych wyższych, bez wątpienia znajdują się one powyżej średniej wieloletniej. Z drugiej jednak strony należy zauważyć, że w przypadku tych warzyw sytuacja nie jest aż tak krytyczna, jak na przykład na rynku cebuli czy kapusty, o pietruszce nie wspominając. Ceny bakłażanów są wyższe od przeciętnych, ale nie rekordowe.

Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie to przedział 3,40 – 3,80 zł/kg i wydaje się, że ceny te wyszły już z okresu minimum w szczycie sezonu i znajdują się w długookresowym trendzie zwyżkowym. Obecna cena średnia 3,60 zł/kg jest o 9 procent wyższa od minimum z początku bieżącego miesiąca.

Jednocześnie należy odnotować, że obecne ceny są aż o blisko 64 procent wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku, co pokazuje rozdźwięk między ówczesną i obecną sytuacją w tym segmencie rynku świeżych warzyw.

Jak wspomniano powyżej, bieżące ceny są wysokie, ale nie rekordowe, chociaż do rekordu nie zabrakło zbyt wiele. Najdroższe bakłażany, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, były w sezonie 2010. Wtedy w okolicach połowy sierpnia średnia cena wynosiła 4,00 zł/kg, a sezon handlu w dużym hurcie kończył się na średnim pułapie 5,50 zł/kg.

Podobne
Bakłażany
2019-08-07 13:24
Belgia – wzrost produkcji bakłażanów szklarniowych
W Belgii rośnie produkcja bakłażanów ze szklarni, o czym informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Bakłażany
2019-07-24 13:04
Bakłażany w dobrej cenie
Jak wygląda sytuacja cenowa na hurtowym rynku polskich bakłażanów?
czytaj więcej
Bakłażany
2019-04-10 14:46
Relatywnie niskie ceny bakłażanów
W ostatnim miesiącu, na rynku hiszpańskim sporo się działo, jeśli chodzi o ceny bakłażanów. Jak się to przełożyło na ceny w polskim hurcie?
czytaj więcej
Bakłażany
2019-02-26 13:08
Bakłażany znowu taniej i chyba to nie koniec
Ceny importowanych bakłażanów , po chwilowym zawahaniu, powróciły do trendu spadkowego. Czy jest szansa na jego kontynuację w marcu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.