Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1919 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny wczesnych ziemniaków w Mołdawii są już niższe niż w ubiegłym roku.

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ceny młodych ziemniaków w Mołdawii spadły poniżej zeszłorocznego poziomu. Konsumenci mołdawscy nie są gotowi na zakup rodzimych młodych ziemniaków po wyższej cenie.

Pod koniec kwietnia na rynku mołdawskim pojawiły się wczesne lokalnie ziemniaki. Ceny za nie w małym hurcie i detalu nie przekraczają 20-24 lejów/kg, czyli 1,14-1,37 USD/kg (4,77-5,70 zł/kg), co jest nieco niższym poziomem niż ceny tego produktu w tym samym okresie ubiegłego roku - 25-30 lejów/kg, to jest 1,38-1,66 USD/kg (5,93-7,12 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Jednak w roku2019, zgodnie z uwagami ekspertów, odnotowano maksymalny poziom cen wyjściowych dla młodych ziemniaków w ciągu ostatnich pięciu lat. Niższy poziom cen młodych ziemniaków podczas zbiorów w 2020 roku w Stowarzyszeniu Producentów Ziemniaków Republiki Mołdawii tłumaczy się stosunkowo wczesnym importem na rynek mołdawski ziemniaków wczesnych z Rumunii i Turcji. Jednocześnie lokalny konsument nie jest gotowy na zakup młodych ziemniaków domowych po wyższej cenie, jak ma to miejsce na przykład w przypadku mołdawskich truskawek.

W poprzednich dwóch lub trzech latach plantatorzy ziemniaków na południu Mołdawii próbowali zwiększyć produkcję wczesnych produktów - w szklarniach i pod okryciami. Szybko jednak przekonali się, że po pierwsze nie będą w stanie konkurować cenowo z dostawcami importowanych wczesnych ziemniaków nawet w latach ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi i ekonomicznymi. Po drugie, praktyka pokazuje, że mołdawski konsument jednoznacznie klasyfikuje wczesne ziemniaki jako drogie „niszowe” produkty, a nie te konieczne. W rezultacie nawet lokalni producenci drogich ziemniaków ekologicznych na mołdawskim rynku wolą uprawiać ziemniaki późniejsze, na sprzedaż w czerwcu.

Ponadto w Mołdawii wczesne ziemniaki są zbierane ręcznie. A siła robocza w sektorze rolnym kraju dynamicznie drożeje w ostatnich latach. Tym bardziej w tym roku na tle ograniczeń w ramach reżimu nadzwyczajnego wynikającego z pandemii.

Podobne
Ziemniaki
2020-05-05 11:00
Produkcja ziemniaków w Polsce w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji ziemniaków?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-05-04 14:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 18. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-04-28 12:00
COPA i CAGECA apelują o pomoc dla sektora ziemniaków
COPA i COGECA zwracają się do Brukseli o rozwiązanie dla europejskiego sektora ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-04-27 15:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 17. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-04-24 10:00
Pierwsze młode ziemniaki?
Mamy już pierwsze notowania młodych krajowych ziemniaków, ale do prawdziwego startu sezonu tych warzyw zostało jeszcze kilka dni.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.