Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1714 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – będzie więcej sałaty lodowej

Sałata lodowa
  |   Źródło:
W ostatnich tygodniach ceny sałaty lodowej weszły w okres dość dużych fluktuacji. Jednak według opinii hiszpańskich producentów tego warzywa, sytuacja powinna się wkrótce unormować.

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły serię znaczących wahnięć cen importowanej z Hiszpanii sałaty lodowej. Najpierw była spora korekta, a od zeszłego tygodnia ceny dynamicznie zwyżkują. Obecnie polscy importerzy oferują hiszpańska sałatę lodową po 2,70 – 3,20 zł/szt., a w małym hurcie ceny sięgają 3,70 zł/szt. Przez ostatnie dni ceny w hurcie wzrosły więc średnio o 31 procent (w małym hurcie nawet o 65 procent).

Ta zwyżka to wynik powrotu problemów podażowych. W ostatnich dwóch tygodniach w Hiszpanii mocno padało i bieżąca podaż sałaty zmalała, co przełożyło się na wyższe ceny. Ale i tak nie ma porównania z sytuacją sprzed dwóch miesięcy, kiedy to mroźna pogoda zredukowała bieżące zbiory sałaty aż o 20 procent, a ceny wystrzeliły w kosmos – na polskim rynku hurtowym było to średnio 9 zł/szt. (w małym hurcie 9,50 zł/szt.).

Teraz podaż jest o wiele wyższa, nawet uwzględniając ostatnie z nią kłopoty. Zresztą przejściowe, jak zapewniają hiszpańscy producenci i eksporterzy, których zdaniem rynek szybko wróci do równowagi. Jednak ceny mogą pozostać wyższe niż przed rokiem. Jakość hiszpańskiej sałaty jest teraz dobra, popyt duży (nie ma na rynku europejskim praktycznie znaczącej konkurencji). W cenie jest zwłaszcza sałata o większych główkach, której jest mniej. Na rynku dominuje towar kalibru dwanaście. Przewidując trend na najbliższe tygodnie można zaryzykować twierdzenie, że ceny może nie spadną (wysoki popyt temu zapobiegnie), ale powinny się ustabilizować.

Podobne
Sałata lodowa
2017-03-02 10:00
Czy sałata lodowa znów zdrożeje?
Po okresie strasznej drożyzny dla sałaty lodowej przyszedł czas dynamicznych spadków cen. Czy jest zatem możliwe kolejne odwrócenie trendu?
czytaj więcej
Sałata, źródło foto http://agroseguro.es
2017-02-03 10:00
Sałata dosłownie lodowa
Na sałatę lodową w bardziej przystępnych cenach jeszcze poczekamy. Choć sytuacja w Hiszpanii odrobinę się poprawiła, to do normalności droga jeszcze daleka.
czytaj więcej
Sałata lodowa
2017-01-30 08:00
EU – więcej sałaty lodowej z Egiptu
Egipska sałata lodowa w coraz większych ilościach trafia do Europy, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Sałata
2017-01-09 08:00
UE kupuje rekordową ilość sałaty
W sezonie 2015/2016 kraje UE pobiły rekord wartości importu sałaty, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.