Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – ciąg dalszy burzy o ceny

2013-04-08 19:57

Urząd Statystyczny Ukrainy opublikował kolejną informację o spadku cen warzyw. Według tych danych ceny w marcu 2013 spadły o 1,7 proc. w stosunku do marca 2012. A dodatkowo rok temu spadek wyniósł 21,7 proc w relacji rok do roku.

Te dane są zagadką dla ekspertów z „APK – Inform: warzywa i owoce”. Zwłaszcza kontekście faktu, że w ostatnim tygodniu marca ceny warzyw na Ukrainie mocno poszły w górę. Ponadto nawet premier Ukrainy Mykoła Azarow mówił o wzroście tych cen nazywając go „niemoralnym”.

„APK – Inform: warzywa i owoce” prowadzi codzienny monitoring cen na Ukrainie uzyskując niezależne dane. I dane te mówią o tym, że w marcu 2013 roku ceny warzyw i owoców wzrosły o 13,9 proc. Analitycy podkreślają, że wzrost cen hurtowych był mniejszy niż wzrost cen detalicznych, o jakich informuje Gosstat. I dodają, że nawet przy zastosowaniu innej metodyki, wykorzystującej uśrednione, a nie realne wskaźniki, też widać, że ceny rosną, tyle, że o 15,4 proc.

Jeśli ceny warzyw z tzw. „zestawu barszczowego” wzrosły o 19,5 proc., ceny ziemniaków o 16,7 proc. i nawet warzyw szklarniowych o 3,2 proc., to trudno mówić, ze warzywa ogółem potaniały.

Równie zaskakujący jest fakt, że statystyki państwowe wykazują wzrost cen owoców zaledwie o 1,6 proc. Analizy „APK – Inform: warzywa i owoce” wyliczają ten wzrost na 12,0 proc. (7,8 proc. przy zastosowaniu uśrednionych wskaźników).

Uśredniony wzrost cen warzyw i owoców wyniósł zatem, według danych „APK – Inform: warzywa i owoce” 13,6 proc. Rok temu w marcu ceny zaś spadły o 2,0 proc.

 

Słowa kluczowe: warzywa, ceny warzyw, Ukraina
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE