Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Doniczkowe w modzie

2012-11-16 10:00

Okres późnojesienny, a także zimowy corocznie, charakteryzują się wzrostem popytu na te kwiaty. Wiąże się to z przekonaniem, iż kwiaty te są bardziej praktyczne, gdyż mogą być ozdobą przez dłuższy czas. Stąd też w miesiącach zimowych są częściej nabywane, niż następuje to w pozostałych okresach roku. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem właśnie tych roślin jest wyższa cena kwiatów ciętych. Dlatego też, kwiaty doniczkowe stają się zamiennikiem bukietów, a zarazem praktycznym upominkiem okolicznościowym. Choć nadal najpopularniejsze w tej grupie roślin ozdobnych są storczyki, oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej oraz odmianowej, konsumenci chętnie nabywają, również cyklamen (popularnie nazywane fiołkami alpejskimi), miniaturowe róże a także azalie doniczkowe.

 Ze względu na trwałość rośliny doniczkowe w porównaniu do kwiatów ciętych są relatywnie tanie. Na rynku hurtowym w Broniszach ceny storczyków wahają się w granicach od 17 zł  za doniczkę do 25 zł za kwiaty bardziej okazałe. W kwiaciarniach ceny te są znacznie wyższe. Za rośliny o zbliżonych parametrach musimy zapłacić przeszło dwukrotnie więcej. Ceny storczyków o unikatowej kolorystyce oraz pokroju osiągają poziom nawet 80 zł za doniczkę.

Nieco niżej pod względem cenowym plasują się cyklameny. Na Broniszach kwiaty te możemy nabyć już za 15 zł za doniczkę. W kwiaciarniach najniższa cena tych roślin kształtuje się na poziomie 25-30 zł za doniczkę. Na zbliżonym poziomie cenowym kształtują się azalie doniczkowe. Na rynkach hurtowych można nabyć je za ok. 15-17 zł za doniczkę. W sprzedaży detalicznej cena ta jest prawie dwukrotnie wyższa, i osiąga poziom ok.. 30 zł za doniczkę. Wahania cenowe fiołków alpejskich uzależnione są od wielkości roślin, oraz  kondycji.

Jak już zostało wspomniane dużym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się, również róże miniaturowe. Na rynkach hurtowych, można nabyć je już za 10 zł za doniczkę. Jest to bardzo atrakcyjna cena, która czyni te kwiaty dostępnymi dla szerokiej grupy nabywców. Cena ta jednak wzrasta w punktach sprzedaży detalicznej. Za rośliny o analogicznych parametrach należy zapłacić znacznie więcej. W kwiaciarni za róże miniaturową w doniczce konsumenci musza zapłacić ok. 20-23 zł za doniczkę.

Znaczne równice cenowe pomiędzy rynkami hurtowymi a kwiaciarniami skłaniają konsumentów do nabywania roślin doniczkowych bezpośrednio w hurcie. Sprzedawcy z tych rynków wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców, umożliwiają zakup niewielkich partii produktów po atrakcyjnych cenach, zbliżonych do tych hurtowych.

W najbliższym czasie będziemy obserwować tendencję wzrostową w zakresie zainteresowaniem i nabywaniem kwiatów doniczkowych. Szczególnie zjawisko to nasili się na przełomie listopada i grudnia. A do grupy kwiatów doniczkowych cieszących się szczególnym zainteresowaniem dołączą poisencje.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem