Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jabłka przemysłowe. „Dopłacamy do interesu”

2020-10-01 08:15

„Klienci detaliczni w większości błędnie nas oceniają. Myślą, że sadownik to ktoś, kto cały dzień, właściwie cały rok, przesiedzi w domu i tylko co jakiś czas patrzy przez okno, czy jabłka już pokazały się na jego drzewach. Jeśli się pokazały, to je beztrosko zerwie i tak samo beztrosko sprzeda za wielkie pieniądze. Tymczasem prawda jest taka, że napracujemy się przez cały rok, a zwłaszcza teraz, w sezonie. Nie ma tak, że zbiór w 100 procentach stanowi jabłka deserowe. Zawsze znajdzie się część owoców, która nadaje się jedynie na cele przemysłowe” - opowiada rolnik z okolic Chorzowa, województwo śląskie.

Mężczyzna dodaje „Pół roku temu, a więc gdy koronawirus w Polsce zdążył się pojawić, a wraz z nim rząd wprowadzał kolejne obostrzenia, przewidywaliśmy z kolegami-sadownikami, że ceny polskich owoców sezonowych, czyli głównie jabłek i gruszek, będą przynajmniej około 20 procent wyższe. Tym bardziej, że wiosenne przymrozki trwały wyjątkowo długo, więc szacowano niższe zbiory. Okazało się, że zbiory są i tak dosyć wysokie, za to ceny owoców dla nas, producentów, wyjątkowo niskie”.

Podaje przykład dotyczący jabłek przemysłowych „Śląsk nie jest regionem, w którym dominują sady jabłoniowe. Zbiory tak samo nie należą do najwyższych. Znam rolników, którym grad albo robak w tym roku niemal w 100 procentach podniszczył plon, więc prawie całość nadaje się jedynie na przemysł. Jeszcze przed weekendem prowadzący punkty skupu oferowali mi 47 groszy za kilogram przemysłówki. Teraz chcą dać najwyżej 45 gr za kilo. Koledze wczoraj proponowano 42 grosze. Tu jednak o opłacalność powinno chodzić. Ja zbiory mam niewielkie, uzyskuję jakieś 11-12 ton z hektara. Jeśli za wszystkie jabłka przy obecnym poziomie zbioru dostałbym wspomniane 45 gr za kilo, to nie dość, że nic bym nie zarobił, to jeszcze musiałbym dopłacić do interesu”.

Słowa kluczowe: jabłka
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem