Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mniej dla unijnego rolnictwa

0000-00-00 00:00

W negocjacjach dotyczących liberalizacji światowego handlu może nastąpić przełom. Amerykanie wyrazili gotowość zredukowania swoich rocznych subsydiów rolnych do poziomu proponowanego przez Światową Organizację Handlu (WTO) - poinformował główny negocjator tej organizacji Crawford Falconer. Ich dopłaty wpływające na handel rolny miałyby spaść do 13 - 16,4 mld dol. rocznie z aktualnego limitu 45 mld dol. Do tej pory Stany Zjednoczone godziły się na redukcję tej kwoty tylko o połowę.
 
- Amerykanie są gotowi do pracy nad rolnym projektem, pod warunkiem że inne państwa zdecydują się na podobne kroki - zaznaczył Falconer.

Waszyngton nie przeciwstawia się większej redukcji subsydiów, bo amerykańscy rolnicy i tak korzystają z koniunktury i wysokich cen artykułów rolnych. Amerykanie oczekują jednak od swoich partnerów handlowych znacznej redukcji ceł na produkty żywnościowe. W przypadku UE miałyby one wynieść 66 - 73 proc. zgodnie z lipcową propozycją WTO. Główny negocjator UE Peter Mandelson godził się dotąd na redukcję barier celnych o połowę.

Co więcej, Unia może zostać poproszona o ograniczenie dopłat bezpośrednich. Bruksela argumentuje, że nie mają one bezpośredniego wpływu na handel, lecz podważają to ekonomiści. Rocznie dla rolników Unia przeznacza 43 mld euro.

Bez porozumienia w sprawie rolniczych subsydiów nie będzie zgody na liberalizację światowego handlu w ramach rundy z Dauhy. Uzgodniona w Katarze sześć lat temu runda miała się skończyć w 2004 r., ale rozbija się właśnie o wysokość dotacji rolnych w krajach rozwiniętych. -To oznacza, że USA są - tak jak UE - gotowe do negocjacji, by pomyślnie zakończyć rundę - skomentował wczorajszą deklarację rzecznik Petera Mandelsona.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie Rzeczpospolitej, mak, afp, reuters, ap

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem