Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ośrodki Doradztwa Rolniczego na stracenie?

2007-08-13 00:00
Nowy sposób finansowania Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR), w myśl przygotowywanej ustawy może oznaczać koniec ich funkcjonowania. Wedle przepisów proponowanych przez resort finansów, Ośrodki Doradztwa Rolniczego zostaną przekształcone w jednostki budżetowe.

To pozbawi je dodatkowych źródeł finansowania, w tym uniemożliwi starania o fundusze unijne. Resort Rolnictwa oraz samorząd rolniczy zgłaszają wyraźny sprzeciw.

– W momencie opiniowania, będziemy zdecydowanie bronić ODR-ów przed ich upadkiem. Obawy samorządu rolniczego są uzasadnione. Odcięcie ODR-ów od unijnych pieniędzy przewidzianych choćby w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, spowoduje likwidację wielu z nich. To narazi rolników na dodatkowe koszty, związane z pojawieniem się w to miejsce prywatnego doradztwa. Na to zgody nie będzie – mówi Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

– Chcemy sprawę bardzo mocno postawić w pracach sejmowych. To nie tylko stanowisko ministerstwa rolnictwa, ale także wielu posłów związanych ze środowiskiem wiejskim. Konflikt między Zytą Gilowską a Andrzejem Lepperem do niedawna wykluczał porozumienie w tej sprawie. Zmiana na stanowisku szefa resortu rolnictwa może doprowadzić do złagodzenia stanowiska ministerstwa finansów – tłumaczy Jan Krzysztof Ardanowski. 

Jakub Lutyk z Ministerstwa Finansów mówi: – Trzeba będzie wypracować nowe mechanizmy, tak aby ODR-y nie były stratne na całej operacji. Obecnie w doradztwie rolniczym zatrudnionych jest około 4,5 tysiąca pracowników. Blisko połowa rocznego budżetu ODR-ów pochodzi z wypracowanych przez nie środków. Projekt ustawy zmieniający zasady finansowania, jest już w Sejmie. Prace nad nim rozpoczną się we wrześniu.Źródło: fresh-market.pl, za TVP (Redakcja Rolna) i PPR
 
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem