Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Polscy producenci łączcie się!

2007-06-14 00:00

Drugim filarem reformy unijnego rynku owoców i warzyw jest nacisk na zrzeszanie się rolników w tzw. organizacjach producenckich (OP).

Mimo że stowarzyszenia takie dają rolnikom dodatkowe możliwości wsparcia i rozwoju produkcji, to w Polsce nadal jest ich zaledwie kilka.

Dofinansowanie działań OP w nowych krajach Unii ma wynieść 60 proc. Dodatkowe wsparcie przewidziano także dla grup producenckich - zalążków przyszłych organizacji.

Zachętą dla producentów ma być również zapis Komisji Europejskiej mówiący, iż wsparcie tzw. zarządzania kryzysowego i zapobiegania kryzysom będzie możliwe tylko poprzez programy operacyjne OP.

Rolnicy niezrzeszeni będą mogli korzystać z unijnej pomocy przez trzy lata. Istnieje jednak jeden warunek – podpisanie kontraktu z OP. Dopłaty dla tych producentów wyniosą 75 proc. sumy przyznanej rolnikom zrzeszonym.

Środki przeznaczone na zarządzanie kryzysowe będą mogły być wykorzystane m.in. na szkolenia, promocje, zabezpieczenie kredytów bankowych albo ubezpieczenie plonów.

W ramach reformy, Komisja Europejska zaproponowała sfinansowanie programu dożywiania owocami dzieci w szkołach. Miałoby to służyć m.in. promowaniu zdrowego odżywiania i zwalczaniu nadwagi wśród najmłodszych.

Koszt takiego programu szacuje się na 100 mln euro rocznie. Ministrowie rolnictwa przystali na projekt Komisji Europejskiej.

W roku 2005 wartość produkcji owoców i warzyw w Unii Europejskiej sięgnęła blisko 45 mld euro. Ponad połowa z tego przypada na Hiszpanię i Włochy. Na dalszych pozycjach znajdują się: Francja, Grecja, Holandia, Niemcy i Polska.

Obecnie wartość unijnego wsparcia dla tego sektora wynosi rocznie 1,5 mld euro. Po przeprowadzeniu reformy kwota ta nie ulegnie zmianie



Źródło: fresh-market.pl, na podstawie PPR

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem