Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Zabiorą brytyjskiej królowej

2007-11-12 00:00

W ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej, Komisja Europejska chce wprowadzić limity dla największych beneficjentów rolnych funduszy, jak np. brytyjskiej królowej - wynika z uzyskanego przez PAP dokumentu, który Komisja przyjmie 20 listopada.

Limity mają objąć wielkich producentów, którzy rocznie dostają ponad 100 tys. euro unijnych dotacji; w Polsce takich praktycznie nie ma. Nowe zasady dotkną wielkie firmy we wschodnich Niemczech powstałe po przejęciu państwowych gospodarstw z byłej NRD, producenci w Wielkiej Brytanii (np. rodzina królewska), w Danii, w Czechach.

Niedawno wprowadzono obowiązek upublicznienia nazw firm i nazwisk rolników otrzymujących unijne dotacje i wtedy stało się jasne, że jest pewna grupa firm, na szczęście stosunkowo niewielka, która na reformie robi olbrzymie pieniądze. Komisja proponuje, by cięcia były tym większe, im większe są dopłaty z unijnego budżetu dla danej firmy. Np. w przypadku 100 tys. euro redukcja ma wynieść 10 proc., w przypadku 200 tys. euro 25 proc., a w przypadku ponad 300 tys. euro - 45 proc.

KE zastrzega, że nie są to jeszcze formalne propozycje legislacyjne. Chce wywołać debatę, przygotowującą Wspólną Politykę Rolną (WPR) na zaplanowaną na 2008-2009 rok reformę. Większość jej skutków ma wejść w życie dopiero w kolejnym wieloletnim budżecie UE, czyli po 2013 roku.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie PAP i PPR

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem