Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Konferencja w Ministerstwie Rolnictwa

2008-12-08 00:00

Pod patronatem ministra Marka Sawickiego odbyła się konferencja pt. „Wizja funkcjonowania Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego i rekomendacji odmian do praktyki w świetle planowanych zmian w finansach publicznych”.

Udział w niej wzięło ponad 100 osób, w tym parlamentarzyści, kierownictwo i pracownicy resortu z podsekretarzem stanu Marianem Zalewskim, przedstawiciele urzędów marszałkowskich, izb rolniczych, samorządu nasiennego (Polska Izba Nasienna), związków i organizacji rolniczych, firm hodowlanych i nasiennych, nauki rolniczej i służb doradczych, członkowie Rady Konsultacyjnej Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) i Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz kierownictwo COBORU i dyrektorzy podległych mu stacji doświadczalnych oceny odmian (SDOO).

Celem konferencji było omówienie rozwiązań prawnych i organizacyjnych umożliwiających sprawne przekształcenie SDOO, będących gospodarstwami pomocniczymi COBORU, w inną formę organizacyjno-prawną zgodnie z założeniami reformy finansów publicznych.

W trakcie konferencji zwrócono uwagę na potrzebę zachowania ciągłości realizacji dotychczasowych zadań ustawowych COBORU i SDOO po wprowadzeniu w życie reformy finansów publicznych przewidującej m. in. likwidację gospodarstw pomocniczych.

Zadania publiczne wynikające z ustawy o nasiennictwie i ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, realizowane przez te gospodarstwa pomocnicze mają charakter specjalistycznych badań odmianowych prowadzonych zgodnie z urzędowymi metodykami krajowymi i międzynarodowymi, których wyniki stanowią podstawę do rejestracji i ochrony prawnej odmian roślin oraz rekomendacji odmian do uprawy.

Biorąc pod uwagę zakres i specyfikę zadań publicznych realizowanych przez gospodarstwa pomocnicze COBORU, uczestnicy spotkania poparli ideę przekształcenia ich w instytucje gospodarki budżetowej, jako nową formę organizacyjno-prawną jednostek sektora finansów publicznych. Przekształcenie gospodarstw pomocniczych w instytucje gospodarki budżetowej wynika z konieczności utrzymania wysokiego poziomu realizowanych zadań ustawowych i zachowania ciągłości funkcjonalnej pomiędzy COBORU, a podległą mu bazą doświadczalną.
Przedmiotem dyskusji była również propozycja nadania COBORU statusu organu założycielskiego dla powoływanych instytucji gospodarki budżetowej.

Zdaniem uczestników konferencji należy dołożyć wszelkich starań, aby podczas działań restrukturyzacyjnych nie utracić wypracowanej pozycji COBORU w zakresie współpracy z instytucjami Komisji Europejskiej i jednostkami rejestrowymi krajów członkowskich oraz dotychczasowego dorobku i zamierzeń w zakresie realizacji porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego i rekomendacji odmian w Polsce.

Źródło: MRiRW

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem