Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Nowe przepisy UE dotyczące pestycydów spowodują wzrost cen żywności

2008-10-16 00:00

Wprowadzenie nowych przepisów unijnych zakazujących stosowania pewnych substancji chemicznych w pestycydach używanych w ochronie roślin może spowodować znaczne zmniejszenie zbiorów, a tym samym w przyszłości przyczynić się do nawet ponad 70 proc. wzrostu cen podstawowych produktów rolniczych.

Według raportu opublikowanego przez EuroCARE (Europejskie Centrum Badań Rolnictwa, Polityki Regionalnej i Środowiskowej) plony takich produktów jak zboża czy ziemniaki mogą się obniżyć nawet o 20 proc., czyniąc UE potencjalnym importerem netto tych produktów. W najgorszym przypadku ceny zbóż i warzyw mogą wzrosnąć odpowiednio o 73 proc. i 104 proc.

Nowe przepisy, które zastąpią dotychczasową dyrektywę 91/414, wprowadzą zakaz stosowania pewnych substancji chemicznych, co według zwolenników proponowanych zmian jest najlepszym sposobem, aby zapewnić, że substancje te zostaną wyeliminowane z żywności.

Jednakże wiele organizacji między innymi Europejski Związek Ochrony Upraw (ECPA), jest przeciwna wprowadzeniu nowych przepisów bez dokonania niezależnej oceny skutków ich wprowadzenia. Ocenie powinno być poddane nie tylko potencjalne zagrożenie ze strony poszczególnych substancji indywidualnie ale również ich szkodliwość dla ludzi w formie pestycydów, która w pewnych przypadkach może się okazać minimalna lub nieistotna.

ECPA w świetle raportu opublikowanego przez EuroCARE występuje z prośbą do Parlamentu i Komisji Europejskiej o dokonanie takiej oceny. Dyrektor Generalny ECPA podkreślił, że Europa jest czołowym producentem i eksporterem żywności, m.in. dzięki zbudowaniu systemu skutecznej ochrony roślin. Wprowadzenie zakazu stosowania niektórych pestycydów bez odpowiednich badań naukowych jest według niego bardzo ryzykowne.

Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie www.fuitnet.com

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem