Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

RAPORT: ceny kwiatów w październiku

2012-10-24 11:35

Ze względu na zbliżające się Święto Zmarłych uwaga nabywców hurtowych jak również detalicznych skupia się na kwiatach stosowanych do dekoracji grobów, głównie chryzantem doniczkowych oraz ciętych.

Wszyscy Święci nie pomagają

Pomimo wzrostu zainteresowania tą grupą kwiatów, nie odnotowuje się dużego wzrostu ich sprzedaży. Zarówno producenci jak również nabywcy wskazują, że zainteresowanie to będzie sukcesywnie wzrastać w najbliższych dniach. Producenci, chcąc zainteresować nabywców swoimi produktami corocznie przygotowują coraz szerszą gamę tych kwiatów pod względem odmianowym, kolorystycznym, a co za tym idzie zróżnicowanych pod względem cenowym. Podobnie jak w roku ubiegłym, wśród chryzantem doniczkowych największą podaż wykazują odmiany drobnokwiatowe. Są one dostępne na rynku już od połowy września.

Ze względu na znaczne zróżnicowanie cenowe uzależnione od wielkości kwiatów są one atrakcyjne dla szerokiej gamy odbiorców. Obecnie na rynkach hurtowych cena chryzantem drobnokwiatowych waha się od 4 zł do 18 zł za doniczkę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynkach detalicznych. Tam ceny są przeszło
3 razy wyższe.

Ceny chryzantem wielkokwiatowych są mniej zróżnicowane. W sprzedaży hurtowej oscylują w granicach 10-12 zł za doniczkę. Analogiczna sytuacja pod względem zróżnicowania cenowego pomiędzy rynkami hurtowymi a detalicznymi występuje w przypadku chryzantem wielkokwiatowych ciętych, gdzie cena hurtowa wynosi
od 2 zł do 2,50 zł za sztukę, a detaliczna ponad 6 zł za sztukę. 

Czas na wrzos

Pozytywne zmiany odnotowano w przypadku wrzosów oraz wrzośców, które cieszą się uznaniem konsumentów, kojarząc się nieodzownie z jesienią. Szeroki asortyment tych roślin jest dostępny w większości kwiaciarni, a za doniczkę ich miłośnicy muszą zapłacić od 19 zł do 49 zł, zależnie od wielkości. Cena hurtowa tych roślin jest ponad 3- krotnie niższa.

Róża nie w cenie

Specyfika okresu poprzedzającego 1 listopada odbija się niekorzystnie na sprzedaży pozostałych kwiatów. Pomimo, że ich ceny nie uległy znaczącym zmianom to zgodnie producenci, hurtownicy, a także sprzedawcy detaliczni wskazują na znaczny spadek zainteresowania tą gamą produktów. Obecnie nabywcy hurtowi, kupując różę, muszą zapłacić od 1,50 zł  do 4 zł za sztukę.

Cena ta uzależniona jest od wysokości, a także od odmiany tych kwiatów. Konsumenci detaliczni, nabywając te same kwiaty muszą zapłacić znacznie więcej, ponieważ ceny detaliczne są ponad 2-krotnie wyższe i wahają się w granicach od 4 zł do 10 zł za sztukę. Miłośnicy tulipanów, aby nabyć te kwiaty po cenach hurtowych, muszą zapłacić za sztukę 1-1,50 zł, zaś w kwiaciarni 2,5-3,50 zł za sztukę.

Szczególnie małym zainteresowaniem w ostatnich dniach cieszą się goździki, gdzie pomimo relatywnie niskich cen na poziomie 0,8-1,4 zł za sztukę w hurcie, nie znajdują dużej gamy nabywców. Ceny detaliczne tych kwiatów są znacznie wyższe osiągając poziom 2,50-3,00 zł za sztukę.

Przypuszcza się, że stan ten w najbliższych dniach nie ulegnie znacznym zmianom.

Słowa kluczowe: kwiaty, chryzantemy, goździki, róże, wrzosy
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem