Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Relacja z IPM 2008

2008-02-20 00:00

W Essen w dniach od 24 do 27 stycznia odbyły się Międzynarodowe Targi Roślin IPM 26 (Internationale Pflanzen Messe). Po raz dwudziesty szósty targi odwiedziło 60.000 gości z 98 krajów.

Odwiedzający to najważniejsi branżowcy w „zielonej dziedzinie”. Targi w tym roku skupiły 1423 wystawców z 46 krajów. Przez cztery dni można było śledzić nowości, postępy i usługi z zakresu; „roślin”, „techniki”, „ florystyki” oraz „promocji sprzedaży”. Na wspólnych stoiskach prezentowała się; Japonia, Brazylia, a także po raz pierwszy Korea. Coraz większe uczestnictwo w targach IPM mają Holendrzy i Włosi. Po raz pierwszy swój udział w targach mieli wystawcy i zwiedzający z krajów rozwijających się.

Jednym z najważniejszych punktów na targach IPM jest centrum informacji ogrodniczej w Hali A1 w Green City. W "warsztatach upraw" można było uzyskać informacje na temat nowoczesnej uprawy roślin. Po raz pierwszy Centralny Związek Ogrodników (ZVG) zorganizował "wystawę nowości roślinnych" gdzie wystawcy zaprezentowali swoje nowe nieznane do tej pory odmiany, a także zostały przyznane w różnych kategoriach nagrody oraz wyróżnienia.

W kategorii rabata i balkon wygrała nowość Phormium cookianum ‘Black Adler’ która została nagrodzona ze względu na elegancje i intensywny ciemny kolor swych liści.

W kategorii byliny Helleborus’ Winter Moonbean’ nagrodzony za „królewski” kwiat oraz interesujące odcienie liści.

W kategorii zagajnik nagrodę otrzymał Cornus korusa ‘Venus’ za swoje olbrzymie kremowo-białe kwiaty oraz wydłużone kwitnienie.

W kategorii kwitnąca roślina doniczkowa nagrodzono hawajską palmę Brighamia insignis ‘Krirsten' która swoim wyglądem wzbogaca pomieszczenie a także "ma interesującą historię do opowiedzenia".

Jury przyznało wyróżnienie dla nowości Campanula formanekiana ‘Dark Crownprincess’s Bellflower’ ze względu na obfite kwitnienie, oraz wzrost zainteresowania i duży potencjał handlowy.
Nowością wśród roślin rabatowo-balkonowych była nowa odmiana pelargonii ‘Frisch Yellow’ firmy Elsner. Odmiana ta wyróżnia się nieco niepozornym jasnożółtym kolorem kwiatów, a także zwartymi ciemnymi liśćmi. W sprzedaży dostępna będzie od stycznia 2009 roku.

Na tegorocznych targach królowała Dipladenia ekskluzywne pnącze doniczkowe i należąca do tej samej grupy Sundavilla. Dipladenia obchodziła swoje dwudziestolecie ( w 1988 roku po raz pierwszy Robert Lannes sprowadził sadzonkę z Japonii i rozpoczął hodowlę w Hiszpanii). Wyniki swoich prac hodowlanych prezentowali na targach S.A Lannes & Flis razem z firmą New Plants Motril (Hiszpania).

Największym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się pokazy florystyczne.
Nowości, trendy i wystawy branży florystycznych zostały zaprezentowane na scenie Green City przez Zrzeszenie Branżowe Niemieckich Florystów (FDF- Fachverband Deutscher Floristen).FDF oraz czasopismo „florist” zorganizowali pokaz florystyczny Top-Designer w którym uczestniczyli mistrzowie europy we florystyce; Nadine Weckargt, Eva Jansen, Manfled Hoffmann oraz Henning Koop. Bukiety które zaprezentowali miały nietypową wielkość i bardzo przestrzenną konstrukcję, „dla ideei i stworzenia nowych kombinacji potrzebna jest przestrzeń” – wyjaśnia Manfred Hoffmann. W bukietach mistrzów dominowały tulipany i storczyki które miały nadać świeżości całej kompozycji.

Targi wzbogacone zostały w pokaz ikebany w japońskim pawilonie a także egzotyczną interpretacje florystyczną którą przedstawili floryści z Korei. Azjatycka egzotyka przejawiała się nietypowymi materiałami i roślinami; kwiaty imbiru, derenia jadalnego (Cornus mass), liczne gatunki storczyków, cynamon, pieprz, wstążki wierzbowe oraz egzotyczna Heleconia.

Oprócz pokazów florystycznych zostały poprowadzone liczne fora dotyczące osiągnięć ogrodniczych w różnych państwach; Europy Wschodniej, Ameryki Południowej i Afryki.
Eksperci opowiadali o sytuacjach w swoich krajach i o szansach na światowych rynkach.

Źródło: fresh-market.pl, na podstawie IPM Essen (ef)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem