Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych

2008-02-14 00:00
Często słyszymy od rolników, że w gospodarstwie brakuje rąk do pracy. Producenci zastanawiają się, kto zbierze ogórki z pola, ile trzeba będzie zapłacić za zbiór truskawek w tym sezonie. Postanowiliśmy sprawdzić, co słychać na ten temat w ministerstwie pracy.

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak 29 stycznia 2008 r. podpisała rozporządzenie zmieniające przepis w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Rozporządzenie zostało opublikowane i obowiązuje od 1 lutego 2008 r.

Nowy akt prawny daje możliwość cudzoziemcom pochodzącym z państw graniczących z Polską - tj. Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej - wykonywania pracy krótkoterminowej, bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę, w okresie do sześciu miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy licząc od pierwszego wjazdu do Polski.

Dotychczasowy przepis umożliwiał podejmowanie pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w okresie do trzech miesięcy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Zarówno w dotychczasowym, jak i w nowym brzmieniu przepisu, łączny okres wykonywania pracy w Polsce wynosi sześć miesięcy w roku. Różnica polega jedynie na tym, iż nowa regulacja dopuszcza możliwość przepracowania tego okresu w sposób ciągły.

Pracodawca zamierzający zatrudnić Ukraińca, Białorusina lub Rosjanina nadal będzie miał obowiązek zarejestrowania oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Warto przypomnieć, iż procedura rejestracji odbywa się w trakcie jednorazowej, krótkiej wizyty w PUP i jest bezpłatna zarówno dla składającego oświadczenie jak i cudzoziemca.

Zarejestrowane oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania przez cudzoziemca w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w kraju jego stałego pobytu wizy pobytowej, uprawniającej do wykonywania pracy. Przepis ma charakter pilotażowy, a jego stosowanie przewidziane jest do 31 grudnia 2009 r. Ewentualne przedłużenie okresu obowiązywania nastąpi po dokonaniu analizy skuteczności wprowadzonej regulacji.

Wstępne analizy wskazują na zwiększone zainteresowanie legalnym zatrudnieniem zarówno pracodawców, jak i cudzoziemców zwłaszcza przy pracach sezonowych, zdominowanych dotychczas przez osoby pracujące nielegalnie, z reguły z Ukrainy i Białorusi, np. w sadownictwie.

Od 20 lipca do 31 grudnia 2007 r. Powiatowe Urzędy Pracy zarejestrowały łącznie 23115 oświadczeń, z tego 21 513 dla obywateli Ukrainy (93 proc.), 1400 dla obywateli Białorusi (6,1 proc.) oraz 202 dla obywateli Rosji (0,9 proc.). Największe zainteresowanie dotyczy pracy w rolnictwie (6 689 osób) oraz w budownictwie (6 232 osób). 50 proc. ogółu oświadczeń zarejestrowano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Źródło: www.mpips.gov.pl (ksz)
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem