Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Trybunał Konstytucyjny odrzucił wnioski dzierżawców

2012-12-10 07:36

Pierwszą skargę o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją wystąpiła Federacja Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. Trybunał Konstytucyjny odmówił 5  czerwca 2012 r. wyjaśnienia skargi.

W uzasadnieniu podano że ustalony przez Federację zakres zaskarżenia wykracza poza granice ograniczonej rzeczowo legitymacji procesowej, „konsumując” cechy wniosku, który mogą złożyć jedynie podmioty legitymowane ogólnie, wymienione w art. 191 ust. 1 pkt 1 Konstytucji. Okoliczność ta uzasadnia odmowę nadania wnioskowi Federacji dalszego biegu (art. 36 ust. 3 w zw. z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o TK).

Drugi wniosek skierował Krajowy Związek Pracodawców Rolnych, powołany przez Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP. Jednak i on został odrzucony – nie opublikowano jeszcze postanowienia odmawiającego wszczęcia postępowania.

Przypomnijmy, że organizacje proponowały, aby ziemia wyłączana z dzierżawy była przeznaczana wyłącznie na powiększanie istniejących gospodarstw rolnych. Byli pracownicy PGR, udziałowcy spółek pracowniczych zobowiązanych do wyłączeń 30 proc. gruntów, pragnący utworzyć indywidualne gospodarstwo rolne, powinni mieć możliwość zakupu ziemi na takich samych zasadach, jak rolnicy indywidualni. ANR powinna traktować zobowiązania wynikające z kredytów na równi z obciążeniami wynikającymi z unijnych programów rolniczych. Agencja powinna też określić, co ze zbędnymi budynkami, które przy ograniczonej powierzchni nie mogą obciążać dzierżawców. Dzierżawcy domagali się, aby wyłączane z dzierżawy działki były uzgadniane z nimi. Agencja powinna też - wg dzierżawców - określić, że dobrowolne wyłączenie z areału 30 proc. skutkuje przedłużeniem umowy dzierżawy na kolejne 10 lat. Koszty zwolnień grupowych powinny być zrekompensowane – przypomina farmer.pl.

Treść Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE