Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Czynniki decydujące o skuteczności środków ochrony roślin

Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest zapoznanie się z etykietą i instrukcją danego środka ochrony. Dostarczą nam one wszystkich istotnych informacji. Do ważnych cech preparatów należą: fotostabilność, zmywalność i selektywność. Ma to duże znaczenie orzy wyborze preparatów do stosowania w integrowanej ochronie roślin i produkcji owoców. Nie należy stosować środków ochrony nie zapoznawszy się z ich właściwościami.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedostosowanie spektrum działania środka do gatunków szkodników występujących np. w sadzie. Dlatego należy dokładnie ustalić, z jakimi szkodnikami ma się do czynienia i dokonać prawidłowego monitoringu. Często nie uwzględnia się też tego, jak dany preparat działa na poszczególne stadia rozwojowe owadów. Młode szkodniki zwalcza się łatwiej niż starsze, szczególnie gąsienice zwójkówek, piędzika przedzimka, znamionówki tarniówki.

Ważną rzeczą jest znajomość tego, jak preparat zachowa się na lub w roślinie. Czasami ważne jest, aby środki ochrony działały nie tylko powierzchownie, ale i wgłębnie lub układowo. Jest to istotne przy zwalczaniu owocnic i nasionnic. Często popełnianym błędem jest nieprzestrzeganie fizycznych warunków stosowania środków ochrony. Głównie chodzi o temperaturę i wilgotność powietrza. Zdecydowana większość preparatów działa skutecznie przy temperaturze wyższej niż 15 ° C.

W przypadku szkodników, które są pokryte róznymi wydzielinami lub w przypadku roślin pokrytych kutnerem albo woskowym nalotem należy pamiętać o preparacie zwilżającym. Dobrze jest też wziąć pod uwagę przyrost tkanki liściowej, który jest szybki wiosną. Wtedy po kilku dniach, jakaś część liścia może już być pozbawiona ochrony. Niewiele jest takich środków, które powodują od razu śmierć szkodnika, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość. czasem potrzeba kilkunastu godzin a czasem kilku dni.

Na podstawie artykułu prof. dr hab. Remigiusza Olczaka.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE