Buraki ćwikłowe – cena przez chwilę była rekordowa, ale już nie jest
Ceny buraków ćwikłowych w polskim hurcie rosły od drugiej połowy listopada zeszłego roku, aby w samej końcówce 2023 znaleźć się na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie wszystkich dziesięciu wcześniejszych sezonów. Był to dość dynamiczny trend zwyżkowy, bo wyniósł, on 67 procent. Przy tym należy podkreślić, że zbiory buraków ćwikłowych w 2023 roku były wyższe niż rok i dwa lata wcześniej (według szacunków GUS).
Jednak zaledwie kilka dni sprzedażowa cena średnia mytych i workowanych buraków utrzymywała się powyżej notowań z ostatniego dziesięciolecia. Nowy rok przyniósł zmianę tej sytuacji, choć ceny tych warzyw powróciły do przedziału 0,90-1,10 zł/kg, a średnia na pułap 1,00 zł/kg. Tyle że to już tyle samo, co w połowie stycznia zeszłego roku.
Wydaje się też, że na razie na rynku buraków nie ma znaczącego potencjału do wzrostu. Do tego przydałby się większy popyt. Na przykład z Ukrainy. Pro-zwyżkowo działała w styczniu z pewnością pogoda, ale na razie mrozy odpuściły. Nawet jeśli jednak mrozy wrócą, to bez wzrostu popytu w eksporcie nie będzie powrotu do cen powyżej zeszłorocznych pułapów, nie mówiąc o jeszcze wyższych wiosennych cenach z kampanii 2021/2022 (był to właśnie sezon wysokiego eksportu buraków).