Ceny buraków znów będą rekordowe?
W sezonie 2021/2022 ceny buraków ćwikłowych w dużym hurcie rosły już od ostatniej dekady listopada. Pod tym względem sezon bieżący wygląda inaczej. Pamiętać jednak trzeba, że rok temu ceny tych warzyw startowały z niskiego poziomu, jako że średnia cena sprzedażowa buraków mytych i workowanych wynosiła w dużym hurcie, w dniu 22 listopada 2021 roku zaledwie 0,48 zł/kg. W tym samym dniu roku 2022 było to natomiast 0,90 zł/kg.
Naprawdę, trudno oczekiwać tego, że cena buraków z poziomu 0,90 zł/kg będzie znacząco rosła w końcówce jesieni lub na początku zimy (przed przerwą świąteczno-noworoczną). Wydaje się to oczywiste, a jednak ogólna sytuacja ekonomiczna jest tak niepewna, że negatywnie wpływa ona i na ocenę tego, czego można oczekiwać na rynku warzyw w następnych miesiącach.
Ta niestabilna sytuacja w otoczeniu ekonomicznym rynku i wynikające z niej obawy producentów odbijają się negatywnie również na trendach cenowych w segmencie buraków ćwikłowych. W zeszłym sezonie, przy większych zbiorach, ceny rosły na tyle szybko, że w grudniu 2021 były na wyższym poziomie, niż tek, który zdołały osiągnąć w grudniu 2022. Widać to na wykresie.
Obecnie ceny sprzedażowe najczęściej pozostają w przedziale 0,80-1,00 zł/kg, ale jest bardzo możliwe, ze wkrótce coś się ruszy w tym zakresie. Kończy się bowiem okres sezonowego spowolnienia w handlu warzywami związany ze kolejnymi świętami (w tym z prawosławnym Bożym Narodzeniem), co daje szansę na wzrost popytu i na rynku krajowym i w eksporcie (przede wszystkim czekamy na ożywienie handlu z Ukrainą).
Powtórzmy - szacunki zbiorów buraków mówią, że w 2022 roku zebrano tych warzyw 233 tys. ton. W roku 2021 było to mniej, choć niewiele mniej, bo 237 tys. ton (-4 tys. ton), ale w relacji do zbiorów z 2020 roku różnica jest znaczna, boi wtedy zebrano 261 tys. ton, co oznacza spadek o 28 tys. ton. To już spora różnica i sugeruje ona, że ta zmiana po stronie podażowej, przy wsparciu odpowiednio wysokiego popytu z zagranicy i z rynku wewnętrznego, powinna wygenerować wkrótce nacisk na wzrost cen buraków ćwikłowych w polskim hurcie. Co najmniej tej skali, jaką obserwowaliśmy w zeszłym roku.