Ceny importowanej papryki znowu w górę
W poprzednich dwóch sezonach nie dochodziło do wyraźniejszej zwyżki cen importowanej papryki w okresie zwiększonego popytu na to warzywo przed Świętami Bożego Narodzenia, a to dzięki temu, że w Hiszpanii podaż papryki w tym okresie była wówczas relatywnie wysoka i jej ceny w miejscu pochodzenia spadały. W bieżącym sezonie było już inaczej – papryka wyraźnie drożała w okresie przedświątecznym, a powodem była jej niższa podaż w skali całej Europy.
Na polskim rynku hurtowym ceny czerwonej papryki w handlu na większą skalę rosły między 7 i 20 grudnia 2022 roku. W sumie był to wzrost o jedną czwartą, a cena średnia osiągnęła pułap 10,00 zł/kg. Potem mieliśmy typowy okres spadku podaży i spadku cen, ale trwał on wyjątkowo krótko. Tendencja wzrostowa wróciła bowiem na rynek papryki importowanej już 9 stycznia br.
Od tamtej pory ceny czerwonej papryki, sprowadzanej przede wszystkim z Hiszpanii, wzrosły o 28 procent i teraz są na poziomie 9,00-13,00 zł/kg (w handlu hurtowym na większą skalę). To aż o 47 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Podobnej skali jest różnica między bieżącymi cenami a tymi sprzed lat dwóch (+47 procent) i trzech lat (+49 procent).
A przecież w sezonach 2019/2020 i 2020/2021 ceny importowanej papryki biły rekordy wysokości, tyle że dopiero w marcu (gwałtowny ich wzrost zaczynał się w lutym/marcu). W kwietniu 2020 było to średnio 19,00 zł/kg, a w kwietniu 2021 aż 20,00 zł/kg! Czy w bieżącym sezonie czeka nas powtórka tamtych pułapów cenowych?
Może nie będzie aż tak źle. W Hiszpanii na razie ceny papryki pozostają dość wysokie, zwłaszcza tej typu California (papryka długa natomiast zaczęła tanieć). Dla papryki czerwonej typu California, w zależności od jakości, ceny na aukcjach to 1,40- 1,78 euro/kg.