Ceny marchwi wyraźnie w górę
Patrząc na wykresy średnich cen marchwi w polskim dużym hurcie, pierwsze co przychodzi na myśl, to powtórka scenariusza z poprzedniego sezonu, tyle że przesunięta w czasie. W sezonie 2022/2023 mieliśmy dynamiczny trend zwyżkowy, który wyprowadził ceny marchwi w Polsce na rekordowe pułapy. Ale wówczas zaczął się on w samej końcówce listopada 2022, a w pełni uwidocznił dopiero w okolicach połowy stycznia 2023.
Teraz też mamy trend zwyżkowy, chyba nawet bardziej dynamiczny niż tez zeszłoroczny, tyle że w bieżącym sezonie wystartował ów trend jeszcze wcześniej. Sprzedażowe ceny marchwi w dużym hurcie, jak to wynika z danych monitoringu cenowego redakcji fresh-market.pl, zaczęły rosnąć już 20 listopada br. Od tamtej pory wzrosły one o niemal 70 procent i znalazły się w przedziale 1,50-2,00 zł/kg (marchew szczotkowana, pakowana w worki 10 kg). To o 40 procent więcej w relacji rok do roku. Dużo, biorąc pod uwagę, że zeszłoroczna cena była wyższa niż we wcześniejszych sezonach.
Skąd te, tak w sumie wczesne, wzrosty cen marchwi. Działa tu kilka czynników. Przede wszystkim pogoda. Wczesne przyjście mroźnej i śnieżnej pogody zaważyło na podaży marchwi, której sporo wciąż pozostało w ziemi. Z drugiej strony ożywił się wyraźnie popyt na marchew, co najpewniej pozostaje w związku z kłopotami przy zbiorach.
Kolejna rzecz to jakość. Wiadomo, że zbiory przy minusowych temperaturach nie wpłyną na nią korzystnie, choć jak na razie szkody nie są bardzo duże. Ale z pewnością odbije się to na przechowywaniu marchwi. To z kolei może oznaczać, że za chwilę na rynku będzie sporo słabej jakościowo i relatywnie taniej marchwi, ale gdy ona z rynku zniknie, to ogólna podaż mocno spadnie, a wówczas ceny znów ruszą w górę. To także byłaby powtórka z zeszłego sezonu, gdy kolejną odsłonę tendencji zwyżkowej mieliśmy po 10 lutego.
Problemy z podażą marchwi to obecnie nie tylko polska specyfika. Podobnie jest w Niemczech, Holandii czy Belgii. Zwłaszcza w tej ostatniej, gdzie na południowym zachodzie kraju (tam skoncentrowane są uprawy marchwi) wystąpiły powodzie. W konsekwencji ceny marchwi w Europie też rosną. W Holandii, wg notowań DCA marchew wielkości B osiągnęła w minionym tygodniu średnią cenę 19 euro/100 kg, a marchew C dobiła do 20 euro/100 kg. Daje to wzrost o 27 procent przez minione trzy tygodnie. Obecne ceny w Holandii są porównywalne do tych sprzed roku.