Co się dzieje z cenami skupu jabłek przemysłowych?
Druga dekada styczniem przyniosła pewne zmiany w cenach skupu jabłek przemysłowych w Polsce. Zmiany niejednoznaczne i mogące być dla niektórych zaskoczeniem. Przy generalnie bardzo niskiej podaży jabłka do przetwórstwa pojawiły się bowiem oferty skupu zwykłego przemysłu z cenami wyraźnie niższymi niż dotychczasowe. Pojawiły się te gdzieniegdzie zapowiedzi cen jeszcze niższych.
Te niższe ceny to poziom 0,75 zł/kg, a przypomnijmy, ze przed Bożym Narodzeniem najczęściej było to 0,80-0,82 zł/kg. Przy czym takie niższe oferty są nieliczne i lokalna. Niektóre w województwie łódzkim, niektóre w lubelskim. Na Mazowszu jest to najczęściej 0,80 zł/kg, do 0,82 zł/kg za pełne samochody jabłka które można opisać jako przemysł zwykły, ale lepszej jakości niż typowy przemysł mokry. Poza Mazowszem również są skupy oferujące 0,80-0,81 zł/kg. A w Wielkopolsce nawet 0,85 zł/kg.
Jeśli chodzi o ceny przemysłu suchego, to nie doszło do żadnej, nawet lokalnej, obniżki. Przeciwnie – ceny w tym segmencie delikatnie się umocniły i teraz jest to 0,86-0,94 zł/kg, a w Wielkopolsce do 0,96 zł/kg.
W cenach ofert sprzedaży wyraźnie widoczne jest minimum na pułapie 0,80 zł/kg. Taniej nikt nie chce sprzedawać. Ceny przemysłu suchego sięgają 0,95-1,10 zł/kg za przemysł odmianowy. Należy podkreślić, ze popyt wyraźnie przewyższa podaż i to mimo faktu, iż przetwórstwo wciąż jest w fazie rozruchu po okresie przerwy, a wiele zakładów odwleka restart z powodu pogody.
mamy więc taką dość dziwną sytuację, gdy w warunkach niskiej podaży, ale też gdy bieżący popyt wciąż jest niższy odm potencjalnego, znów się pojawiają (tym razem lokalnie) próby obniżenia cen jabłka przemysłowego. Wydaje się jednak, że gdy przetwórstwo wreszcie ruszy w pełnej (zimowej) skali, to szanse na korekty spadkowe nie będą duże. Może co jakiś czas przetwórcom uda się zbić ceny o grosz lub dwa, ale tylko na krótko. Najbardziej prawdopodobny scenariusz, to zwyżka jeszcze w styczniu lub na początku lutego i stabilizacja na tym wyższym pułapie.
Kryzys na Morzu Czerwonym grozi zatopieniem włoskich kiwi i jabłek
czytaj dalej
czytaj dalej
Co dalej z cenami jabłek?
Grudniowy eksport jabłek z Mołdawii był rekordowo niski w ciągu ostatnich pięciu lat
czytaj dalej