Czy jabłka Golden Delicious zdrożeją w lutym?
Rok temu mieliśmy na polskim rynku jabłek kompletne odmienne realia cenowe, co było spowodowane ówczesną znacznie większą podażą tych owoców. W przypadku jabłek Golden Delicious aktualne ceny owoców na sortowanie, kalibru 70+, to najczęściej przedział 1,80-2,00 zł/kg. Średnio jest to o niemal 36 procent więcej w relacji rok do roku.
Ale tak znacząca różnica w stosunku do cen z początku lutego 2023 to nie jest pełny obraz sytuacji. Warto zauważyć bowiem, że w lutym zeszłego roku umacniał się popyt na polskiego Goldena, a w ślad za tym rosły jego ceny, choć nieustannie strona podażowa rynku była pod silną presją rekordowych zbiorów. W bieżącym sezonie mieliśmy wzrost cen Goldena w styczniu, ale był to wzrost po wcześniejszej korekcie.
Zauważmy także i ten fakt, że w pierwszej części bieżącego sezonu średnia cena tej odmiany była nieco wyższa niż w analogicznym okresie sezonu 2017/2018. De facto była ona wówczas najwyższa od lat. Teraz, w lutym, średnia cena jest już nieco niższa niż ta sprzed sześciu lat.
Ta zmiana relacji do sezonu 2017/2018 i brak kontynuacji styczniowego trendu wzrostowego pokazują, że z koniunkturą na Goldena (i szerzej – w ogóle na polskie jabłka) jest pewien problem. To znaczy popyt jest, ale nie tak duży, jak mógłby być a źródło kłopotów to oczywiście sytuacja polityczna i blokada szlaku transportowego przez Morze Czerwone, co odcina rynki nam w ogromnej mierze Dalekiego Wschodu.
Na szczęście popyt w Europie też jest spory, a podaż Goldena ograniczona, więc jego ceny w polskim hurcie nie spadną. Tyle że rosnąć zaczną później, a trend będzie nieco słabszy. Pamiętajmy, że i Egipt wciąż ma problemy z płatnościami. A to był duży odbiorca Goldena. Czy jest zatem szansa na wzrost cen tej odmiany jeszcze w lutym?
Może być o to trudno. Chyba, że jeszcze wzrosną ceny suchego przemysłu i przetwórcy ściągną gorszej jakości Goldena z rynku. Teraz oferuje się za takie jabłko w skupach 0,95-1,00 zł/kg najczęściej. Na rynku świeżym są zaś kupcy, którzy kupią jabłko słabszej jakości i takie z chłodni po 1,20 zł/kg i są w stanie je gdzieś w detalu, na rynku krajowym, sprzedaż. To, oprócz problemów z eksportem do Azji, też ma wpływ na zamrożenie trendu zwyżkowego.
Ze względu na kryzys na Morzu Czerwonym, tureccy eksporterzy jabłek znaleźli nowe szlaki dostaw
czytaj dalej