Dynamiczny rynek hurtowy rabarbaru
Mamy drugi rok z rzędu, w którym przebieg nowego sezonu dla nowalijek jest naznaczony piętnem chłodnej pogody z jednej strony i wysokimi kosztami produkcji z drugiej. W tym roku pierwszy z tych czynników wpłynął na początek sezonu rabarbarowego jeszcze wyraźniej, niż miało to miejsce w kwietniu i maju roku 2022. Widać to było po cenach rabarbaru w polskim hurcie.
Były one mianowicie znacząco wyższe od tego, co oglądaliśmy w zeszłym roku. Ba, nie tylko w zeszłym. Rabarbar startował w tym roku z cenowego pułapu znacznie wyższego niż w wielu poprzednich latach. Na starcie tegorocznego sezonu notowania w małym hurcie były na pułapie 10,00-15,00 zł/kg średnio, w zależności od rejonu kraju. Rok temu było to 9,00-10,00 zł/kg. Drożej było w ostatnim dziesięcioleciu tylko raz, w 2016 roku sezon zaczynał się z ceną średnią na pułapie 15,00 zł/kg i to tylko lokalnie, na giełdzie w Kaliszu, bo już np. na Broniszach w tym samym okresie (początek kwietnia 2016) cena była niższa – 7,50 zł/kg.
Zatem w obecnym sezonie mieliśmy start z w zasadzie rekordowego poziomu cenowego, za to kwiecień i pierwsza połowa maja przyniosły bardzo dynamiczne zmiany w cenach rabarbaru w handlu hurtowym. Przez miesiąc, między połową kwietnia i połową maja ceny rabarbaru w małym hurcie spadły aż o ponad 60 procent! I to mimo generalnie niekorzystnej pogody. Daje to niepokojący sygnał o aktywności strony popytowej tego rynku.
Oczywiście to dopiero początek sezonu i nie ruszyło jeszcze przetwórstwo rabarbaru. Za tydzień, dwa, gdy zacznie się skup dla zakładów, popyt się wzmocni. Pytanie, co będzie z cenami. Na razie na rynku świeżym spadły one do poziomu 3,50-6,50 zł/kg, ale w bieżącym tygodniu nieco odbiły w górę i obecnie to 4,00-8,00 zł/kg. Oznacza to, iż średnia cen rabarbaru jest na minimalnie wyższym pułapie niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podkreślmy – po tak dynamicznych wcześniejszych zniżkach rabarbar nie jest tańszy niż w poprzednim sezonie. Ceny na poziomie 3,50-4,00 zł/kg są oferowane przez podmioty skupujące rabarbar na potrzeby rynku świeżego.
A perspektywy na kolejne tygodnie? Wydaje się, że bardziej prawdopodobny wciąż jest scenariusz zeszłoroczny, czyli relatywnie szybka stabilizacja cen rabarbaru na okres pierwszej fazy kampanii skupowej (czerwiec i lipiec), z minimum ceny średniej na rynku świeżym w okolicach pułapu 3,00 zł/kg. Nie zaś taki, jakiego rynek tego warzywa doświadcza w latach wysokich zbiorów, to jest kontynuacja spadku cen także w czerwcu i minimum ceny średniej na rynku świeżym na poziomie 2,00-2,50 zł/kg.