Każdego miesiąca dzwonimy do kilkuset firm, aby zapytać o ceny. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Europa Wsch. – będzie się działo na rynku kapusty

Na rynku kapusty białej w Europie Wschodniej i Azji Środkowej wytworzyła się ciekawa sytuacja, która może doprowadzić do poważnych wstrząsów cenowych w najbliższych tygodniach. Eksperci EastFruit zwracają uwagę, że ceny kapusty w regionie ustabilizowały się na rekordowo wysokim poziomie, ale rolnicy posiadający zapasy kapusty dobrej jakości nie spieszą się, aby wykorzystać sytuację i odnotować super zyski.

"Ceny kapusty dobrej jakości w Rosji sięgają 0,75 USD bez VAT w Rosji, około 0,60 USD na Białorusi i Ukrainie. W tym samym czasie producenci warzyw mają zapasy, ale starają się trzymać kapustę. Na tym tle rozpoczął się już import kapusty z Polski na Ukrainę. Egipt już wysyła kapustę do Rosji. Rosyjscy importerzy muszą kupować kapustę nawet z Kirgistanu, Iranu i Uzbekistanu, ale podaż z Uzbekistanu i Kirgistanu jest obecnie ograniczona, a ceny są również rekordowo wysokie. Jednocześnie w terminalach celnych w Iranie ustawiają się ogromne kolejki, ponieważ każdy chce eksportować kapustę, ale logistyka okazuje się dość kosztowna" - powiedział Fedor Rybalko, międzynarodowy konsultant Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Według eksperta, problemy logistyczne stwarzają trudności w dostawach do Rosji, gdzie nadal występuje dotkliwy niedobór kapusty. "Ten deficyt częściowo zaspokoiła mała Macedonia, ale tu w tej chwili jest przerwa w zbiorach między super wczesnymi odmianami kapusty szklarniowej i do połowy lutego nie będzie konkretnych dostaw z tego kraju" - wyjaśnia Fedor Rybałko.

"Ukraińscy rolnicy pamiętają lata, kiedy ceny kapusty do wiosny przekraczały 1 dolara za kilogram i spodziewają się podobnego scenariusza. Dlatego nie spieszy im się ze sprzedażą. W Rosji i na Białorusi wszyscy właściciele kapusty również wierzą we wzrost cen i nie spieszą się ze sprzedażą. Sądząc jednak po wielkości sprzedaży nasion kapusty w Uzbekistanie, należy się spodziewać w najbliższym czasie rekordowo wysokiej podaży kapusty z tego kraju. Również w Kazachstanie urzędnicy mówią w telewizji o tym, jak udane i aktywne jest wczesne sadzenie kapusty w południowych regionach kraju", cytuje interesujący fakt ekspert FAO.

Czy w lutym 2022 roku ceny kapusty wzrosną i do wiosny osiągną rekordowe poziomy zapamiętane przez ukraińskich rolników, czy też dojdzie do sytuacji odwrotnej, w której rolnicy stracą dobrą okazję do zarobku i staną w obliczu nadwyżki podaży kapusty? Andrij Jarmak, ekonomista z Departamentu Inwestycji FAO, uważa, że nie można wykluczyć również drugiego, negatywnego scenariusza rozwoju sytuacji cenowej na rynku kapusty.

"Kapusta jest najbardziej ryzykownym produktem w sektorze ogrodniczym. Ceny białej kapusty w tym samym dniu w różnych latach mogą się różnić w cenach rzeczywistych 20-krotnie! Z mojego doświadczenia wynika, że "jackpot" na kapustę trafia się średnio raz na 5-7 lat, w miarę akceptowalne ceny kapusty zdarzają się raz na 3 lata, a 1 na 3 lata to strata. Jednak ostatnio sytuacja ta zaczęła się zmieniać, a zmiany te związane są z gwałtownym wzrostem produkcji warzyw na eksport w Uzbekistanie, Kazachstanie i Iranie. Tadżykistan i Kirgistan również stopniowo się podnoszą. W najbliższych latach spodziewamy się również niespodzianek ze strony "czarnego konia" regionu - Turkmenistanu. Od kilku miesięcy w krajach tych notuje się rekordowo wysokie ceny kapusty i duże zakupy przez importerów z Rosji. Bardzo łatwo jest zrozumieć, jak reagują na nie miejscowi rolnicy" - mówi Andrij Jarmak.

Zauważa on, że pierwsze zbiory wczesnej kapusty w południowych regionach Tadżykistanu i Uzbekistanu będą zbierane w przyszłym tygodniu. W związku z tym, hurtowe dostawy tego produktu dotrą do europejskich regionów Rosji w drugim tygodniu lutego. "Uzbekistan będzie wysyłał kapustę przede wszystkim do Rosji, gdyż tam ceny są znacznie wyższe, a logistyka w Rosji łatwiejsza. Myślę jednak, że do połowy lutego pojawią się także dostawy na Ukrainę. W tym samym czasie na rynku ukraińskim pojawi się "młoda kapusta" z południowych regionów UE i Bałkanów. I tu pojawia się główne pytanie, ile będzie kosztowała kapusta z Uzbekistanu po dostarczeniu jej na rynek ukraiński? Ciekawe jest też, jak na pojawienie się importu zareagują lokalni rolnicy - czy nadal będą "przetrzymywać" kapustę, czy też gwałtownie zwiększą jej podaż na rynku?" - wyjaśnia Andrij Jarmak.

Jeśli potwierdzą się prognozy gwałtownego wzrostu produkcji kapusty w krajach Azji Centralnej, to koszt kapusty dostarczanej na Ukrainę i do Rosji może być znacznie niższy od obecnego poziomu cen tego produktu, nawet biorąc pod uwagę marże importerów. Prawdopodobnie sprowokuje to lokalnych producentów do rozpoczęcia sprzedaży swoich produktów, co spowoduje jeszcze większą presję na ceny. W kwietniu na rynku ukraińskim pojawia się już lokalnie produkowana wczesna kapusta. W związku z tym oczekiwanie dalszego wzrostu cen kapusty do wiosny jest raczej ryzykowne, biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE