Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Hiszpania – ceny warzyw w górę przez pogodę

Trwający front zimna we Włoszech uderzył także w Hiszpanię. Spowodowało to nagły niedobór w hiszpańskim sektorze warzywnym. „Noce w Alicante są w okolicach punktu zamarzania. W Almerii w nocy jest 2-3°C. W konsekwencji wegetacja zostaje zatrzymana” - mówi Thomas Bos z Thomasol. To gospodarstwo zaopatruje hurtowników, sprzedawców detalicznych, importerów i eksporterów. Firmy te kupują i sprzedają hiszpańskie owoce i warzywa.

„Wcześniej mieliśmy ładną pogodę do Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy zbierali warzywa, które dojrzewały szybciej. To sprawia, że ​​ teraz, gdy wszystko przestało rosnąć, jest jeszcze trudniej. Nie chodzi nawet o to, że jest duży popyt. Ale gdy nie ma podaży, ceny rosną absurdalnie. Ceny bakłażanów, cukinii i ogórków wzrosły szczególnie wysoko. Bakłażany kosztują obecnie 3 euro/kg w Hiszpanii. To jeszcze zanim zostały przetransportowane do Holandii. Na kalafiory nie tylko nie można sobie pozwolić, ale są one po prostu niedostępne. A brokuły zdrożały z 0,80 do 1,80 euro/kg w ciągu zaledwie kilku dni."

„Wysokie ceny zawsze wydają się jak zesłane przez Boga. Jednak ze względu na ograniczoną podaż nie jest to zbyt skuteczne. W końcu najpierw chcesz uszczęśliwić swoich stałych klientów. Oni zawsze cię wspierają. To, co jest dostępne teraz z wolnej ręki jest rzeczywiście bardzo drogie”- mówi Thomas. „Spodziewamy się również obfitych opadów do niedzieli. Dla nas w Alicante oznacza to deszcz, ale wyżej będzie padał śnieg. W Madrycie spodziewają się temperatury w zakresie od -10 do -12 stopni. To niewątpliwie oznacza problemy transportowe dla ciężarówek. Muszą jeździć przez środkową Hiszpanię.”

Ale Thomas pozostaje wymijający. „Zimno jest faktem; musimy poradzić sobie z jego konsekwencjami. Opady przewidywane są do niedzieli. Jednak, jak zawsze w takich sytuacjach, zobaczyć znaczy uwierzyć” - podsumowuje Thomas.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE