Holandia - realna cena cebuli nie sięgnęła 100 euro
Obecnie w Holandii handel cebulą z dostawą bezpośrednią jest ograniczony. Większość sortowni ma swoje zapasy robocze. Przy tych cenach popyt nie jest taki, by firmy robiły cokolwiek, bo i tak znajdzie się kupiec. Giełda Middenmeer, która wciąż jest jedyną z większych giełd regionalnych, która podaje ceny, wydaje się być uczciwym odzwierciedleniem rynku. Uczestnicy rynku wskazują, że jeśli masz dobrą cebulę, ale musisz koniecznie ją sprzedać przed 1 kwietnia, należy liczyć się z niższymi notowaniami w końcówce marca, a nie wyższymi. Co ciekawe - w zakresie, w jakim istnieje podaż cebuli - gracze nie dążą nawet do zapewnienia sobie dodatkowego towaru na kwiecień. Dla kilku firm sortujących, zwłaszcza z grupy bez dużej klienteli zagranicznej, najważniejsze jest, aby na koniec sezonu było pusto w magazynie. Nie chcą ryzykować, że utkną z drogimi zapasami. Na pewno jest to zerwanie trendu z dotychczasowym kursem w tym sezonie.
Powietrze na rynku
Relatywnie wysoka cena cebuli w workach nie do końca pomaga też apetytowi zakupowemu klientów. Na razie nie ma realnej alternatywy dla cebuli holenderskiej. Jest trochę cebuli z Egiptu, ale jest ona porównywalna z bardzo wczesną cebulą z Holandii. Samo w sobie to niewiele złego, ale nie należy takiej cebuli zostawiać na tydzień, bo potem nic z niej nie zostanie. Niektórzy gracze zauważyli też, że egipscy sprzedawcy, którzy jeszcze trzy tygodnie temu byli bardzo krzykliwi ("myślcie o przedpłatach, braku pretensji do jakości i niebotycznych cenach") teraz sami nawiązują kontakt i zaczynają oferować coś na normalniejszych warunkach.
O cebuli nowozelandzkiej krążą jakieś różne historie. Jedni mają piękne cebule, a inni narzekają na posiadanie towaru, który nie ma koloru. Nawiasem mówiąc, więcej krajów chce dostać kawałek tortu z wysokich europejskich cen cebuli. Jedna z firm sortujących nagle dostała oferty z Argentyny, kolejna z Chin, a trzecia z Azji Środkowej. Nie są to oczywiście duże ilości zalewające rynek europejski, więc cebula wciąż pozostaje w wysokich cenach. Ale to wyznacza pewien pułap na rynku.
To 1 euro jest płacone w handlu terminowym, ale można zrobić bilans i zauważyć, że będzie to niezła wycieczka, aby tę cenę wyprowadzić na rynek codzienny. W pewnym sensie można powiedzieć, że rynek kilka tygodni temu był po prostu trochę zbyt napompowany. Teraz musi spuścić trochę powietrza. To z pewnością nie musi oznaczać, że balonik od razu całkowicie się opróżni, ale to zapobiegasz jego pęknięciu.
Jaka jest cena?
Plantatorzy, którzy wciąż mają w magazynie (sprzedane) cebule pachną w tej chwili pieniędzmi. Pozostawić tydzień dłużej niż uzgodniono? Nie ma problemu, pod warunkiem, że w zamian jest książęca nagroda, w końcu ta cebula też nie była kupione zbyt drogo. Z cebulą kupioną na partycypację robi się trudniej. Całkiem sporo spraw zostało zaczętych w marcu i powinny być już załatwione. Załóżmy, że plantator i firma sortująca uzgodnili w grudniu 50 euro za dostawę marcową i dzielą się (dodatnią) różnicą na średniej z giełd regionalnych razem. Jeśli weźmiemy ceny, po których zdaniem przedstawicieli firm sortujących handel jest realny, to nie wyjdziemy daleko ponad 80 euro za 100 kg. Nie na to liczył rolnik, na pewno ma w głowie 100 euro lub przynajmniej ledwo pojawiający się w większości sezonów targ w Leeuwarden z 90 euro w zeszłym tygodniu.
Notowania notowania DCA dla cebuli w workach stabilizują się. Niektóre firmy sortujące nadal próbują podnieść cenę trochę, ale z teraz aktywnymi kupującymi to trudne. Niektóre z tych firm graficiarze i tak wystrzeliły się nieco z rynku z cenami powyżej 1 euro za kilogram. Inne, zwłaszcza te, które mają stosunkowo tanie zapasy robocze, myślą, że "wszystko się ułoży". Jeśli klient oferuje centa mniej i nie utrudnia zbytnio sprawy w inny sposób, to od razu dostaje cebulę do odbioru.
Cebula workowana 35-50 mm: 78 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 87 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 89 euro/100 kg (-1,1proc.);
Cebula workowana +80 mm: 97 euro/100 kg (-3,0proc.).
giełda Middenmeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 71,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 80,0 euro/100 kg (0 proc.).
czytaj dalej
Cebula z RPA coraz ważniejsza dla Wielkiej Brytanii i Europy
czytaj dalej
Ceny cebuli – trend zatrzymany?
PRZEGLĄD RYNKU ŚWIATOWEGO CEBULA
czytaj dalej