Kapusta pekińska – kiedy ceny zaczną spadać?
Tegoroczny sierpień przyniósł kilka zmian w hurtowych cenach kapusty pekińskiej. Najpierw była zniżka rzędu 14 procent, zaraz potem sprzedażowa cena średnia w dużym hurcie wzrosła o 17 procent wracając na pułap 3,50 zł/kg. Generalnie działo się to wszystko na relatywnie wysokim pułapie cen. Wyższym od notowań z analogicznych okresów w poprzednich latach, co widać na naszym wykresie poniżej.
Obecnie ceny sprzedażowe kapusty pekińskiej w dużym hurcie są na poziomie 2,50-3,50 zł/kg, zależnie od rejonu kraju, jakości towaru i wielkości główek. Na wykresie widać, że to na tę chwilę najwyższa cena średnia na tle minionego dziesięciolecia, choć zaraz może tak nie być (we wrześniu 2015 mieliśmy skok cen „pekinki” w górę). W każdym razie w relacji rok do roku mamy teraz cenę wyższą przeciętnie o 9 procent.
I widać na tym wykresie, że te sezonowe, jesienne przeceny, są głębokie. Nawet w latach z mniejszymi zbiorami średnia cena sprzedażowa „pekinki” schodzi do poziomu poniżej 2,00 zł/kg i pozostaje tam przez dłuższy czas. To są przeceny rzędu 40-50 procent. Warto też zauważyć, że są one głębsze w sezonach, gdy ceny latem są relatywnie wysokie – mają wówczas z czego spadać.
A zatem i w tym sezonie najpewniej dojdzie to takiej sezonowej przeceny. Przed końcem września, gdy zbiór późnych odmian nabierze skali, bieżąca podaż powinna szybko wzrastać, a to zapoczątkuje trend spadkowy. Licząc -40 procent od obecnego poziomu średniego 3,00 zł/kg, byłoby to 1,80 zł/kg w podażowym szczycie listopadowo-grudniowym.
Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, ale nie jest on stuprocentowo pewny. Bywają sezony wyjątkowe, bez tak znaczącej przeceny sezonowej jesienią. To te kampanie, w których zbiory są niskie, a do tego popyt na „pekinę” w kraju i zwłaszcza za granicą jest bardzo duży (zawsze wysokie ceny sałaty wspierają taki scenariusz). Tak było w sezonie 2021/2022. A to oznacza, że zawsze może być powtórka. Czy w bieżącym sezonie jest na nią szansa? Na razie wydaje się ona minimalna, ale zachowanie się cen w ostatnim tygodniu września i pierwszym tygodniu października będzie tu ważną wskazówką.