Mało porów
Początek 2022 roku, pod względem dostępności porów na polskim rynku hurtowym, wygląda równie źle jak w analogicznym okresie roku 2021. Widać to również po cenach tych warzyw. Małe są zapasy porów krajowych, a import jest obecnie znacząco słabszy niż ubiegłoroczny.
Sytuacja na rynku porów jest zatem dość typowa dla tej fazy sezonu. Krajowe zapasy porów już się mocno skurczyły,a ich ceny rosną. Tak było nie tylko rok temu, ale i w poprzednich latach. Można się więc spodziewać kontynuacji tendencji wzrostowej cen tych warzyw w polskim hurcie. Pytanie tylko, jak dynamiczna będzie ta tendencja.
Obecnie ceny sprzedażowe porów w dużym hurcie to 2,30-3,30 zł/kg. Rok temu od początku stycznia do 21 lutego średnia cena sprzedażowa krajowych porów wzrosła w dużym hurcie z 2,35 zł/kg do 5,50 zł/kg, czyli o 134 procent, dwa lata temu było to „tylko” +41 procent. Skąd te różnice?
Na zinowym rynku porów, oprócz wielkości zapasów warzyw rodzimych oraz pogody, ważnym czynnikiem jest dostępność i ceny porów importowanych. W tym roku import na większą skalę jeszcze nie ruszył, ale można przypuszczać, że sezon importowy zaraz nabierze rozpędu. Pory z Belgii i Hiszpanii już zaczęły trafiać na nasz rynek. Na zachodzie kontynentu ceny tych warzyw też są wysokie, a słaba złotówka nie sprzyja łatwemu importowi. Tanio więc raczej nie będzie. Rok temu import w styczniu startował z poziomem ceny 5,00 zł/kg średnio (dla porównania styczeń 2019 – 2,20 zł/kg) i w tym roku ceny mogą być podobne.