Mandarynki podrożeją?
Obecny sezon produkcji cytrusów w Hiszpanii to w zasadzie pasmo nieustających kłopotów, które sumarycznie mocno się przełożyły na spadek produkcji tych owoców, w tym mandarynek. Chodzi tu zarówno o kłopoty, jakie producentom sprawia pogoda, ale też dynamiczny wzrost kosztów produkcji czy niedobór pracowników, co skutkuje spadkowym trendem, jeśli chodzi o areał uprawy cytrusów. Kampania zbiorów nie bez problemów przebiega również w innych krajach basenu Morza Śródziemnego.
Co prawda w ostatnich tygodniach zaczął się już zbiór późnych odmian mandarynek, w tym odmiany Clemenules i różnych odmian hybrydowych. To sprawiło, iż podaż bieżąca nieco się poprawiła w stosunku do sytuacji styczniowej. Ale i tak mandarynek w tym sezonie jest dużo za mało, jak na potrzeby rynku europejskiego. I widać to w cenach.
W Hiszpanii ceny mandarynek rosły od początku bieżącego roku kalendarzowego. Średnia cena u producenta między 3. i 4. tygodniem tego roku wzrosła z 0,65 euro/kg do 0,72 euro/kg, czyli o blisko 11 procent. W stosunku do średnie z lat 2016-2022 średnia cena mandarynek u andaluzyjskich producentów w 4. tygodniu była wyższa aż o 61 procent.
W tych realiach nie dziwią relatywnie wysokie ceny mandarynek w polskim hurcie, choć warto zaznaczyć, iż cena średnia tych owoców w handlu hurtowym na większą skalę utrzymała stabilny poziom od końca stycznia. Obecnie za owoce luzem średnich i mniejszych kalibrów jest to 4,00-8,00 zł/kg. Ale ta sytuacja jest najpewniej przejściowa, a trend zwyżkowy szybko wróci na rynek mandarynek.
Sezon produkcji tych owoców na południu Europy jest już w fazie schyłkowej. Bieżąca podaż będzie coraz niższa. Wzrost cen w takich warunkach jest w kolejnych tygodniach lutego i marca zjawiskiem sezonowym. Trend ten z resztą trwa dłużej, bo aż do maja/czerwca. W opisanych powyżej warunkach niedoboru podażowego, można oczekiwać dużej dynamiki tej zwyżkowej tendencji cenowej. Do kwietnia zapewne zostanie przebity pułap 7 zł/kg dla ceny średniej mandarynek luzem w hurcie na większą skalę.
Eksport mandarynek/mandarynek z RPA prognozowany na rekordowe 560 tys. ton w 2022/23 r.
czytaj dalej