Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Młode ziemniaki szybko tanieją

2021-05-26 08:53

Ceny młodych krajowych ziemniaków już szybko spadają, mimo że to dopiero początek sezon handlowego tych warzyw. Do tego mamy rok z rekordowo zimną wiosną, co spowodowało duży poślizg w wegetacji warzyw, w tym ziemniaków, a więc ich obecna podaż jest nawet niższa niż w „normalnych” latach.

A jednak ceny dołują. Co samo w sobie nie jest niespodzianką, bo to typowy kierunek zmian cen wczesnych ziemniaków w Polsce. I powód takiej tendencji też nie jest niczym nowym. To duża podaż ziemniaka wczesnego z importu. Najpierw był to towar głównie z Cypru, Egiptu i z Grecji. Teraz na nasz rynek trafiają ziemniaki młode z Rumunii, których dostępność w ostatnich dniach wyraźnie rosłą, a ich hurtowe ceny spadał. Teraz wczesne ziemniaki rumuńskie są oferowane w dużym hurcie po 2,00-2,20 zł/kg, o jedną piątą taniej niż tydzień wcześniej.

To buduje presję na ceny ziemniaka krajowego. Plus fakt, że i polskich ziemniaków przybywa. Popyt na nie jest spory na rynku detalicznym. Ale gastronomia wciąż pracuje w trybie z ograniczeniami anty-pandemicznymi ii to się przekłada na popyt ogólny. Jeśli chodzi o ceny, to w hurcie polskie wczesne ziemniaki są oferowane po 2,50-4,00 zł/kg (południe i centrum kraju). To o połowę taniej niż w zeszły piątek.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE