Nie ma zbyt wielu dobrych informacji z rynku wiśni
Kampania zbioru wiśni w Polsce nabiera rozpędu. Pojawiły się oferty sprzedaży owoców odmiany Łutówka. Z drugiej strony zakłady przetwórcze, a zatem i punkty skupu rozszerzają asortyment wiśni, jakim są zainteresowane. Obok owoców do mrożenia poszukiwane są też wiśnie na tłoczenie i na soki oraz te na kompoty. W ostatnich dniach zwłaszcza skup wiśni do tłoczenia wyraźnie nabierał skali.
Sytuacja w sektorze wiśni do przetwórstwa, od początku tegorocznej kampanii, jest nieco lepsza niż w przypadku innych owoców, ale nie oznacza to, że jest ona dobra. Ceny są średnio nawet nieco wyższe niż te z analogicznego okresu roku ubiegłego. W przypadku malin, porzeczek czy truskawek tegoroczne ceny były od początku drastycznie niższe w relacji rok do roku.
Jednak po pierwsze nie wiadomo, czy ta korzystna relacja dla obecnych cen skupu wiśni zdoła się utrzymać. Przypomnijmy, iż w kampanii 2022 roku,po 25 lipca mieliśmy wyraźny wzrost cen oferowanych na skupach za wiśnie. Najmocniej drożały, co ciekawe, wiśnie do tłoczeni, o ponad 50 procent.
A teraz ceny zamiast rosnąć,, to zaczęły spadać. Obecnie ceny wiśni na tłoczenie są w przedziale 1,10-1,30 zł/kg. Jeszcze w końcówce zeszłego tygodnia najczęściej było to 1,60 zł/kg. Ceny wiśni na mrożenie też wykazują tendencję zniżkową, ale mniejszą. Obecnie jest to najczęściej 2,30-2,60 zł/kg, co oznacza powrót do stanu sprzed ostatnich podwyżek, kiedy to na skupach w okolicy Warki w woj. mazowieckim ceny doszły do 2,70 zł/kg. Ceny wiśni na soki są na poziomie 2,00-2,20 zł/kg, natomiast ceny owoców na kompot to 2,50-2,80 zł/kg, co też oznacza powrót do stanu sprzed ostatniej podwyżki. Jeśli ta negatywna tendencja cenowa zdoła się utrzymać, to ceny mogą się znaleźć za niedługo poniżej pułapów sprzed roku.