Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Podaż cytryn wzrosła, a ceny nadal wysokie

2023-01-25 09:25

Ceny cytryn w polskim handlu hurtowym na większą skalę pozostawały dość stabilne w ostatnich dwóch miesiącach. Ale też  są one relatywnie wysokie, jak na tę fazę sezonu. Obecnie sprzedażowe ceny w tym segmencie rynku hurtowego to najczęściej 5,00-7,00 zł/kg. Główni dostawcy tych cytrusów na rynek polski to Hiszpania i Turcja, przy czym w listopadzie zeszłego roku (co zresztą typowe dla tego rynku) GUS odnotował większy wzrost importu z Hiszpanii niż z Turcji i to Hiszpania wysunęła się na pozycję lidera w tym zakresie.

Co jeszcze ciekawsze – import cytryn z tych dwóch krajów, zarówno w październiku, jak też w listopadzie, był na wyższym poziomie niż rok temu. Nie mniej import ogólny cytryn do Polski rok do roku spadł: z 9,9 tys. ton na 8,7 tys. ton w październiku i z 11,9 tys. ton do 11,7 tys. ton w listopadzie.

Obecne ceny w polskim hurcie są w konsekwencji wyższe niż rok wcześniej i generalnie wyższe od tych z kilku co najmniej lat poprzednich. W relacji rok do roku mamy tu wzrost ceny średniej o 46 procent, zaś w relacji do końca stycznia roku 2021 jest to zwyżka o 41 procent.

Wiadomo, że w bieżącym sezonie są problemy z produkcja cytryn w Hiszpanii, co ma duży wpływ na ceny tych owoców w Europie. A z biegiem tygodni będzie ten wpływ coraz większy, gdy rosnąć będzie rola Hiszpanii, a maleć rola Turcji w tym sektorze. Na razie na rynku UE mamy stabilizację popytu na cytryna na poziomie niższym niż w szczycie przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Wkrótce jednak popyt zacznie rosnąć. I wówczas do trendu wzrostowego wrócą też ceny cytryn.

I może to być trend bardzo dynamiczny. Może nawet na miarę tego z zimy i wiosny 2020 roku. Przypomnijmy – wówczas zaczął się on już 22 stycznia startując  z ceny średniej 4,00 zł/kg, a 9 kwietnia cena ta osiągnęła pułap aż 9,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE