Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Presja na ceny buraków trwa

2023-10-23 10:32

W tym roku październik przyniósł wyraźnie niższe ceny buraków ćwikłowych w polskim hurcie, w porównaniu o poziomów z analogicznego okresu zeszłego sezonu. Mieliśmy bowiem blisko trzydziestoprocentowy ich spadek w sierpniu i wrześniu br. Co prawda potem przyszła stabilizacja, która trwała aż do początku trzeciej dekady października, ale w zeszłym roku w październiku ceny buraków w dużym hurcie rosły, a więc rozdźwięk między sytuacją ówczesną i obecną się pogłębił, co dobrze widać na naszym wykresie.

Co więcej, jak widać na tym wykresie, w dużym hurcie doszło do kolejnej korekty spadkowej ceny średniej. W rezultacie teraz ceny sprzedażowe mytych i workowanych buraków ćwikłowych znajdują się  przedziale 0,65-0,95 zł/kg, średnio o niemal 24 procent niżej rok do roku.

Pomimo bowiem faktu, że przez większość października na rynku buraków ceny zdołały utrzymać się na  niezmienionym pułapie, to widać też było presję na ich spadek, wynikającą przede wszystkim z rosnącej podaży. Liczba ofert sprzedaży buraków rośnie, do tego jest sporo towaru gorszej jakości, na który producenci chcą szybko znaleźć kupca wystawiając niższe ceny. To dodatkowo wzmacnia presję na zniżkę w segmencie dobrej jakości towaru.

Patrząc jednak na nasze zestawienie graficzne, widzimy także to, ze mimo presji i pewnych zniżek, obecne ceny buraków wciąż pozostają wyraźnie wyższe od pozostałych sezonów (oczywiście z wyjątkiem zeszłorocznego). I ta sytuacja raczej nie zmieni się do drugiej połowy listopada. Potem to porównanie może zacząć wyglądać gorzej dla bieżącej kampanii, bo w końcówce listopada, na początku grudnia ceny buraków mocno zwyżkowały w sezonach 2013/2014 i 2021/2022. Jak będzie tym razem?

Pewne nadzieje na poprawę cen są i w bieżącym sezonie. Co prawda zbiory maja być wyższe od tych sprzed roku i dwóch, ale różnica nie jest jakaś bardzo duża (odpowiednio +4 procent do 2022 roku i +4,5 procent do 2021 roku). A co ciekawe, ceny buraków na Ukrainie pozostają stabilne, nie maleją i teraz ich poziom w przeliczeniu jest nawet nieco wyższy niż w Polsce (0,80-1,15 zł/kg). To może oznaczać, iż dość szybko pojawi się tam popyt na import.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE