Taniej za kalafiory z importu
Ceny importowanych kalafiorów w polskim hurcie pobiły w bieżącym sezonie wieloletnie rekordy wysokości. Kalafiory są więc kolejnym warzywem na długiej liście tych, które zimą 2022/2023 uzyskują historycznie wysokie ceny. Oczywiście swój udział w tych cenach ma drastyczny wzrost kosztów produkcji i logistyki, jaki odnotowujemy w krajach UE kolejny rok z rzędu. Ale to nie jedyny powód i nie powód główny.
Rekordy w cenach hurtowych warzyw takich jak papryka, bakłażany, cukinia, sałaty, ogórki czy właśnie kalafiory wynikały przede wszystkim z niskich wolumenów produkcji w bieżącym sezonie, a była to konsekwencja wyjątkowo niesprzyjającej pogody tej zimy na południu Europy.
Jeśli chodzi o kalafiory, to w notowaniu naszego redakcyjnego monitoringu, ich średnia cena sprzedażowa w handlu hurtowym na większą skalę osiągnęła pułap 16,00 zł/szt. i wynosiła ona aż 356 procent ceny z końca listopada 2022 roku. I te 16,00 zł/szt. było absolutnym rekordem, przynajmniej w okresie ostatniego dziesięciolecia. Wcześniej rekord należał do notowań z kwietnia 2020 i marca 2021, i było to 12,00 zł/szt.
Nie trudno się domyślić jak taki poziom cen wpłynął na popyt na kalafiory z importu. Poziom 16,00 zł/szt. w hurcie wymuszał na detalistach duże zejście z marży, ale i tak ceny rzędu 20 zł za niewielką różę odstraszały konsumentów.
Jednak od drugiego tygodnia kwietnia sytuacja podażowa kalafiorów importowanych zaczęła się poprawiać. Polepszyła się pogoda w Hiszpanii, a z biegiem tygodni ruszała produkcja w rejonach położonych nieco dalej na północ. W konsekwencji ceny tych warzyw weszły w wyraźny trend zniżkowy. Obecnie ceny sprzedażowe kalafiorów są w handlu hurtowym na większą skalę w przedziale 7,00-10,00 zł/szt., średnio aż o 53 procent niżej niż w lutowym szczycie.
Ale to i tak wciąż relatywnie drogo. W relacji rok do roku obecnie ceny są wyższe o 57 procent. Teraz średnia to 8,50 zł/szt., wówczas było to 5,40 zł/szt. Co więcej, choć spadek cen kalafiorów trwa od trzech tygodni, nie ma pewności, że nie zostanie zatrzymany lub nawet odwrócony. Przypomnijmy, że rekordowo wysokie ceny w latach 2020 i 2021 były notowane w marcu lub kwietniu. Wszystko zależy od pogody.
"Wydaje się, że jest światełko w tunelu dla niedoboru kalafiorów"
czytaj dalej
'Drogim kalafiorem handluje się bardzo ostrożnie'
czytaj dalej
Francja: bardzo "skomplikowany" sezon na kalafiory
czytaj dalej