Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Tanieją buraki ćwikłowe

2023-10-04 08:00

Wrzesień 2023 roku przyniósł spadki cen buraków ćwikłowych, choć trzeba zaznaczyć, iż to zjawisko miało miejsce głównie w dużym hurcie. W małym hurcie przeceny też były obecne, ale nie w skali całego kraju, a tylko na niektórych lokalnych giełdach (np. na podwarszawskich Broniszach, ale już nie w centralnej Polsce). W detalu, dodajmy, takiej tendencji przez ostatni miesiąc w zasadzie nie było.

Ale w dużym hurcie krajowe buraki potaniały zauważalnie, choć nie była to jakoś bardzo duża przecena. W skali miesiąca było to bowiem -15 procent. Nie mniej cena średnia sprzedażowa buraków mytych i workowanych znalazła się w ołowie września poniżej poziomu sprzed roku, jako że wówczas mieliśmy na rynku buraków trend odwrotny – ceny się umacniały.

w1

Rzut oka na ostatnie prognozy GUS dotyczące zbiorów w Polsce pozwala zrozumieć tę odmienność scenariuszy. Rok temu zbiory buraków były dość niskie. W tym roku są zaś o 4 procent wyższe od zeszłorocznych i mają wynieść 252 tys. ton. Co więcej obecna prognoza podwyższa wielkość zbiorów tych warzyw w stosunku do wstępnego szacunku z lipca br. o 5 tys. ton.

w2

Wydaje się dość jasne, że to właśnie bieżąca podaż, wysoka zwłaszcza w stosunku do obecnego na rynku popytu, zbudowała presję na zniżkę cen i ten spadkowy ich trend. Trend, który już w październiku miał kontynuację. Teraz ceny sprzedażowe mytych i workowanych buraków są w dużym hurcie najczęściej na poziomie 0,70-0,90 zł/kg, to jest średnio o 11 procent niżej rok do roku. I patrząc na realia podażowo-popytowe można oceniać, że ta różnica się powiększy. Buraki luzem, z pola mają ceny na poziomie 0,0,60 zł/kg, ale już są oferty sprzedaży po 0,50 zł/kg, a nieliczne oferty kupna zeszły i do poziomu 0,40-0,45 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE