Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 29 września 2020. Od wczoraj dodano 2642 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Austria – podaż cebuli na dobrym poziomie, ale…

Cebula
  |   Źródło:
Podaż wczesnej cebuli na rynku austriackim jest relatywnie wysoka. Jednak wszystko wskazuje na to, że z podażą cebuli późniejszej będzie więcej problemów.

Na austriackim rynku cebuli mamy teraz pełnię wczesnej fazy sezonu. Pomimo okresu wakacyjnego handel cebulą ozimą jest dość aktywny. Jej podaż zaś rośnie i już jest dość wysoka. To buduje presję na spadek cen, nawet mimo dobrego popytu.

A zainteresowanie cebulą widać i na austriackim rynku krajowym, i w eksporcie, choć w tym ostatnim konkurencja jest wciąż wysoka, o czym pisaliśmy poprzednio. Na pewno austriackiej ofercie sprzyja wysoka jakość tamtejszej wczesnej cebuli. Zainteresowanie dotyczy zaś przede wszystkim dużych kalibrów.

Jeśli chodzi o ceny, to w trzydziestym tygodniu bieżącego roku, utrzymały one trend zniżkowy. Ceny cebuli dla dla producentów, za cebulę ozimą oczyszczoną i przesortowaną, zapakowaną w boksy, spadły do poziomu 27,00 – 32,00 euro/100 kg (1,15 – 1,36 zł/kg). Tydzień temu było to 30,00 – 35,00 euro/100 kg (1,28 – 1,49 zł/kg). Dodajmy dla porównania, że w roku 2018 ceny za cebulę dla austriackich producentów wynosiły 28,00 – 32,00 euro/100 kg (1,19 – 1,36 zł/kg po obecnym kursie średnim). Jak widać bieżąca cena średnia jest już minimalnie niższa od zeszłorocznej.

Ale austriaccy eksperci przestrzegają, że sytuacja podażowa na tamtejszym rynku cebuli niedługo się pogorszy. Cebula wczesna się kończy, zaczyna się zbiór cebuli z siewu. A plony tej cebuli będą niższe ze względu na upały z początku lata, które mocno uderzyły w wegetację tego warzywa. Do tego upalna pogoda spowodowała inwazję szkodników. Wszystko to oznacza prawdopodobny spadek podaży cebuli, a więc oczekuje się wyższych cen. Dlatego nie należy się śpieszyć z wyprzedażą dobrej jakościowo cebuli wczesnej.

Podobne
Cebula
2019-07-22 16:36
Ceny cebuli wciąż rekordowe
Lipiec przyniósł duże zmiany w cenach cebuli na polskim rynku hurtowym, ale poziom tych cen wciąż pozostaje rekordowo wysoki (jak na tę fazę sezonu).
czytaj więcej
Cebula
2019-07-18 08:00
Austria - ceny cebuli pod presją
Dynamicznie rosnąca podaż wywiera coraz większą presję na ceny cebuli w Austrii.
czytaj więcej
Cebula
2019-07-17 15:45
Większa podaż cebuli
Sytuacja na polskim rynku cebuli nabiera dynamiki. W jakim kierunku się ona rozwija?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-15 08:00
Regionalny rynek cebuli – 28. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2019-07-10 09:00
Austria – ceny cebuli kontynuują trend
Ceny cebuli w Austrii nadal spadają. I to dość dynamicznie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.