Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1410 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Białoruś – cebuli wystarczy, twierdzą władze

Cebula
  |   Źródło:
Zapasy cebuli na Białorusi są wystarczające, aby rynek miał zapewnione dostawy tego warzywa do końca sezonu, twierdzą władze Białorusi. Pisze o tym portal east-fruit.com.

Produkcja cebuli na Białorusi pozwala w pełni zaspokoić potrzeby kraju i przeznaczyć jej część na dostawy eksportowe – agencja informacyjna Kazach-Zierno przytoczyła opinię wydaną przez służbę prasową Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Białorusi.

W niektórych źródłach pojawiła się informacja o braku białoruskiej cebuli na sprzedaż. Komentując te informacje, ministerstwo podkreśliło, że w zeszłym roku zostało w pełni zakończone zadanie polegające na złożeniu cebuli w funduszu stabilizacyjnym.

„W 2018 roku w gospodarstwach wszystkich kategorii (w tym przydomowych) produkcja cebuli wyniosła 215,7 tys. ton, w tym w organizacjach rolniczych i produkcyjnych gospodarstwach rolnych - 41,3 tys. ton. Aby zapewnić ludności dostępność cebuli w całym sezonie na fundusze stabilizacyjne na okres 2018/2019 trafiło 11,7 tys. ton (100 procent ilości zaplanowanej na ten sezon i 93,6 procent w porównaniu z poziomem z sezonu 2017218) – stwierdzono w komunikacie serwisu prasowego.

Oprócz funduszy stabilizacyjnych cebula jest przechowywana w spółdzielniach rolniczych (w specjalistycznych magazynach). Według danych z 2 maja w magazynach spółdzielni rolniczych (z wyłączeniem funduszy stabilizacyjnych) było 109 ton cebuli, która jest dostarczana do sieci detalicznych i innych nabywców, głównie w ramach kontraktów bezpośrednich.

„Ministerstwo Rolnictwa i Żywności corocznie informuje wszystkie zainteresowane struktury o potrzebie zawierania umów na uprawę i dostawy tych produktów” - zauważył serwis prasowy. Warzywa zebrane w ubiegłym roku pozwoliły zaspokoić potrzeby przetwórstwa przemysłowego, a także realizować dostawy eksportowe.

Według Głównego Państwowego Inspektoratu ds. Produkcji Nasiennej, Kwarantanny i Ochrony Roślin, od 1 stycznia do 2 maja 2019 roku na eksport trafiło 10,9 tys. ton cebuli ze zbiorów w 2018 roku. Jest to 3,3 razy więcej niż w roku poprzednim.

Podobne
Cebula
2019-05-15 09:00
Austria – cebula bije kolejne rekordy cenowe
Ceny cebuli w Austrii biją kolejne historyczne rekordy. Przyczynia się do tego również opóźnienie w produkcji cebuli wczesnej na sezon 2019.
czytaj więcej
Ziemniaki młode
2019-05-14 09:10
Tadżykistan – wczesne warzywa coraz bardziej popularne
W Tadżykistanie zwiększa się obszar upraw przeznaczanych pod uprawę wczesnych warzyw, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-13 08:41
Regionalny rynek cebuli – 19. tydz. br.
Załamanie cen na Ukrainie i ich dalszy wzrost w Polsce oraz Federacji Rosyjskiej, tak w skrócie wyglądał dziewiętnasty tydzień roku na rynku cebuli w monitorowanych przez portal east-fruit.com krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-10 08:50
Holandia – to już ostatnie partie cebuli
Jeszcze dwa, najdalej trzy tygodnie i handel holenderską cebulą się zakończy. Nie ma mowy, aby w tym roku starczyło jej do lipca.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-09 15:52
Pogoda nie sprzyja wczesnej cebuli
Podaż cebuli ze zbioru 2018 jest na wyczerpaniu, a tymczasem cebula wczesna w Polsce ma wyraźnie pod górę z powodu pogody.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.