Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 2 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 2089 ceny w 17 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 19. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Cebula ze zbioru 2019

Według EastFruit w minionym tygodniu główne zmiany w segmencie cebuli ze zbioru 2019 roku odnotowano tylko w trzech krajach objętych regularnym monitorowaniem projektu. W Polsce produkty te nieco potaniały, podczas gdy na Ukrainie i Białorusi wręcz przeciwnie, nastąpił wzrost cen za zeszłoroczną cebulę. Jednocześnie sytuacja w innych krajach pozostała względnie stabilna.

Na Ukrainie, w kontekście sezonowego ograniczenia podaży zarówno produktów krajowych, jak i importowanych, średnia cena cebuli na koniec tygodnia wzrosła o 8 procent. W rezultacie lokalni producenci oferowali swoje produkty po cenach od 0,48 USD/kg, a handlowcy byli gotowi sprzedawać cebulę produkowaną w Polsce i Holandii za nie mniej niż 0,50 USD/kg. Maksymalny limit ceny, jak tydzień wcześniej, osiągnął 0,56 USD/kg.

W podobnym tempie cena cebuli wzrosła na Białorusi, gdzie na koniec tygodnia cena wynosiła 0,26-0,41 USD/kg. Tymczasem ceny w Polsce ceny spadły. Produkty krajowe na rynku polskim potaniały o 7-10 procent do 0,26-0,36 USD/kg. Niemniej jednak lokalnym handlowcom oferującym cebulę importowaną z Holandii udało się nieznacznie podnieść ceny do 0,31-0,38 USD/kg.

Najdroższa cebula ze zbioru 2019 roku, jak poprzednio, była oferowana na rynku gruzińskim: 0,56-0,94 USD/kg. Lista krajów o najniższych cenach również nie uległa zmianie. W Uzbekistanie zeszłoroczna cebula była do kupienia za 0,22-0,25 USD/kg, w czasie gdy w Tadżykistanie zakres był nieco wyższy: 0,24-0,34 USD/kg. W Mołdawii ceny importowanej cebuli ze zbioru 2019 również pozostały prawie niezmienione: 0,34-0,39 USD/kg.Cebula ze zbioru 2020

W bieżącym tygodniu ceny nowej cebuli spadły w większości monitorowanych przez EastFruit krajów.

W Rosji zakres cen w omawianym tygodniu spadł do 0,40-0,61 USD/kg. W dolnych limitach oferowane były wczesne produkty z Kazachstanu i innych krajów Azji Środkowej, a cebula importowana z Egiptu była sprzedawana po cenach zbliżonych do maksymalnych.

Tymczasem w Gruzji wczesna produkcja tygodniowo średnio podwoiła swoje ceny, a minimum cenowe spadło do ​​0,22 USD/kg. Azerbejdżan pozostaje głównym dostawcą wczesnej cebuli na rynek gruziński.

Mniej drastyczne obniżenie cen zaobserwowano w krajach Azji Środkowej. W Uzbekistanie ceny wczesnej cebuli spadły do ​​0,10-0,14 USD/kg, a w Tadżykistanie do 0,15-0,19 USD/kg.

Jednocześnie Białoruś była jedynym krajem w tym tygodniu, w którym cena wczesnej produkcji nieznacznie wzrosła do średnio 0,49 USD/kg.

Należy pamiętać, że podaż importowanej cebuli ze zbioru 2020 roku na Ukrainie pozostała jak dotąd minimalna. Egipt był głównym dostawcą tych produktów, a ceny były zbliżone do maksymalnego przedziału cenowego w segmencie cebuli zeszłorocznej.

w2

Podobne
Cebula
2020-05-11 10:00
Holandia – cebula bez większych zmian
Ostatni tydzień nie przyniósł większych zmian w hurtowych cenach cebuli w Holandii, ale wielu tamtejszych producentów wciąż czeka na trend zwyżkowy w końcówce sezonu.
czytaj więcej
Cebula
2020-05-06 12:00
Austria – aktywny handel cebulą
Na austriackim rynku cebuli bieżący tydzień przyniósł dalszy wzrost aktywności sprzedażowej w sektorze detalicznym.
czytaj więcej
Cebula
2020-05-04 13:00
Regionalny rynek cebuli – 18. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2020-04-29 10:00
Co z cenami cebuli?
Cebula sporo zyskała w marcu i na początku kwietnia. A jak obecnie wyglądają realia cenowe na polskim hurtowym rynku cebuli?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.