Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 3 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3020 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – zmiany na rynku cebuli

Cebula
  |   Źródło:
Obecna sytuacja na holenderskim rynku cebuli znacząco różni się od tej sprzed kilku tygodni. Co to oznacza pod względem podażowym i cenowym?

Producenci cebuli w Holandii wciąż jeszcze przyzwyczajeni są do sytuacji, która była aktualna kilka tygodni temu. Z ograniczona podażą, wysokim popytem i relatywnie wysokimi cenami, które otrzymywali za swój towar.

Jednak przez ten czas sporo się na rynku cebuli zmieniło. Po pierwsze zbiory cebuli w Holandii są już niemal zakończone, a to oznacza wyższą bieżącą podaż. Po wtóre od tamtego czasu holenderski rynek notuje poważny spadek w popycie na cebulę. Co prawda Afryka wciąż kupuje i co tydzień statki z cebulą płyną na tamten kontynent, ale w międzyczasie z rynku wypadł na dobre tak poważny odbiorca jak Brazylia i szerzej zakończył się eksport do Ameryki Południowej.

Teraz kupują kraje Ameryki Środkowej, wystartował też eksport do Azji (Indonezja), ale to dopiero początki i wolumeny nie są tak duże. jest też popyt z Europy Środkowej, ale też na razie nie jest on wysoki, a poza tym dotyczy głównie cebuli grubej. Drobnej bowiem wszędzie jest jeszcze dużo.

Te zmiany spowodowały, że wzrosła presja na ceny. Holenderscy eksporterzy są świadomi faktu, że utrzymać się na rynku  światowym zdołają tylko wtedy, gdy pozostaną cenowo konkurencyjni. Dlatego nie mogą kupować od producentów po zbyt wysokich cenach.

Skutki tej presji już widać i cebula w Holandii zaczęła ostatnio tanieć. Na razie spadki nie są duże, rzędu centa, dwóch na kilogramie. Ceny w ofertach eksportowych zaczynają się obecnie od 0,20 euro/kg. Ale można oczekiwać jeszcze kolejnych korekt (choć raczej niezbyt głębokich), tym bardziej, że tegoroczne plony będą najwyraźniej nieco wyższe niż prognozowano.

Poprawa warunków agrometeorologicznych w ostatniej fazie wegetacji sprawiła, że cebula nieco nadrobiła wcześniejsze opóźnienia. Dobra jest też jakość, choć chyba nie tak dobra jak w zeszłym roku. Są problemy z kolorem łuski, choć temu może zaradzić dosuszenie w magazynach. Ale niewiadomą jest, jak cebula będzie znosić długie przechowywanie i jak zachowa się po wyjęciu z magazynów – chłodni, jako że zbiory w dużej mierze odbywały się przy dużych opadach deszczu.

Podobne
Cebula
2015-10-12 14:00
Egipt - rekordowy eksport cebuli
Pierwsze pięć miesięcy bieżącego roku przyniosło rekord w eksporcie cebuli z Egiptu – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA).
czytaj więcej
Cebula
2015-10-07 13:00
Import cebuli do Polski w I półroczu 2015 roku
Przedstawiamy analizę danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny , dotyczących importu do Polski, w pierwszym półroczu 2015 roku cebuli świeżej i schłodzonej.
czytaj więcej
Cebula
2015-10-07 08:00
Eksport cebuli w I półroczu 2015 roku
Przedstawiamy analizę danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących eksportu cebuli (świeżej i schłodzonej) w I półroczu 2015 roku.
czytaj więcej
Cebula
2015-10-01 08:00
Hiszpania – upały wpłynęły na zbiory cebuli
Fale upałów, które przetaczały się nad Hiszpanią już od maja wpłynęły negatywnie na tamtejsze zbiory warzyw. W tym również cebuli.
czytaj więcej
Cebula
2015-09-29 08:00
Cebula – Holandia w natarciu, a Polska?
Ostatnie tygodnie były bardzo gorące dla holenderskiego sektora cebulowego. A jak w tym zakresie wygląda sytuacja na rynku polskim?
czytaj więcej
Cebula
2015-09-10 10:00
Wzrost cen cebuli nieunikniony?
Póki co, krajowy rynek cebuli zdołał uniknąć dynamicznej zwyżki cen. Ale co przyniosą kolejne miesiące? Czy podwyżki są nieuniknione?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.