Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Cebula – Holandia w natarciu, a Polska?

2015-09-29 08:00

Bieżący tydzień jest, na holenderskim rynku cebulowym, pierwszym, który można nazwać wyraźnie spokojniejszym. Handel cebulą, w tym przede wszystkim eksport wyraźnie wyhamował tam w ostatnich dniach. Ale wiele wcześniejszych tygodni było pod tym względem bardzo gorących. Holendrzy zaczęli bowiem dużo sprzedawać do Afryki, czyli na kierunku, który jest dla nich kluczowym w tej fazie sezonu.

Równolegle trwają tam zbiory cebuli. Tamtejsi eksperci oceniają jej jakość jako dobrą. Jeśli te oceny okażą się trafne i cebula będzie się dobrze przechowywała, to druga połowa sezonu powinna być dla Holendrów bardzo udana. Możemy mieć zatem powtórkę z zeszłego roku, gdy to wysoka jakość w końcówce sezonu okazała się kluczowym czynnikiem dla bardzo wysokiego eksportu cebuli z Holandii.

A w drugiej części bieżącego sezonu czynnik jakościowy może się skorelować z czynnikiem ilościowym. Zbiory w Holandii zapowiadają się nieźle (choć będą niższe od zeszłorocznych) jak na warunki europejskie. Lepiej niż choćby w Europie Środkowej, gdzie susza mocno dała się we znaki.

Na pewno lepiej niż w Polsce. Przypomnijmy, że GUS obniżył szacunki na temat tegorocznych zbiorów cebuli w naszym kraju. Już w lipcu wiadomo było, że będzie gorzej niż w 2014 roku. Ale wtedy szacowano zbiory na 632 tys. ton. Teraz GUS szacuje zbiory cebuli na zaledwie 560 tys. ton, czyli o niemal 14 procent mniej niż rok temu. W liczbach bezwzględnych oznacza to o 91 tys. ton cebuli mniej niż zebrano z polskich pól w 2014 roku.

Jak to się przekłada na ceny? Na razie zaskakująco słabo. Cebula wciąż, w przeciwieństwie do marchwi czy kapusty, nie wybiła się cenowo ponad poziom nie tylko z przełomu września i października 2010 roku, ale obecna średnia cena sprzedażowa wciąż pozostaje poniżej pułapu z 2013 roku, co widać na naszym wykresie.

Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że wpływ na to ma zarówno sytuacja za naszymi wschodnimi i południowymi granicami, jak również napływ cebuli z importu. Import ten dotyczy głównie cebuli na obieranie, bo też i popyt na nią jest wysoki. Na rynku cebuli świeżej jest znacznie spokojniej. Cebula do obierania jest poszukiwana i relatywnie droga – jej ceny przekraczają 0,75 zł/kg, a najczęściej jest to 0,62 – 0,65 zł/kg.

Ceny cebuli na rynek świeży, pakowanej w worki utrzymują się w zakresie od 0,75 – do 0,95 zł/kg. Były na rynku próby zwyżki, ale nie dały one trwałych skutków. Sektor przetwórczy skupuje cebulę grubszą. Na rynek świeży trafia zaś dużo cebuli drobniejszej, bo taka dominuje w tegorocznych zbiorach, zwłaszcza w rejonach kraju najmocniej dotkniętych letnią suszą. Ta drobna cebula niewątpliwie zaniża cenę średnią. Do tego w Rosji i na Ukrainie – jak to w okresie zbiorów – ceny zaczęły iść w dół. W Austrii, która dużo teraz eksportuje do sąsiadów, ceny pozostają stabilne. I to też ma swój wpływ na sytuację cenową w Polsce. Tym bardziej, że obecny poziom cen, choć niższy od wspomnianych rekordowych pułapów z sezonów 2010/2011 i 2013/2014, to do niskich wcale nie należy, co również widać na naszym wykresie.

Nie zmienia to faktu, że w dziedzinie handlu cebulą Polska pozostaje daleko w tyle za Holandią, choć przecież nasz kraj należy do największych producentów tego warzywa na kontynencie. Oczywiście Holandia ma przewagę historyczną i przewagę położenia geograficznego, co nie znaczy, że Polska jest skazana z góry na porażkę w tej konkurencji (jak pokazał choćby przykład pieczarek).

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw, onion
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE