Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 października 2020. Od wczoraj dodano 2591 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cukinia tym razem tanieje

Cukinia
  |   Źródło:
Mieliśmy falę dynamicznych podwyżek, ale teraz ceny importowanej z Hiszpanii cukinii zaczęły spadać.

Przez pierwsze trzy tygodnie nowego roku hurtowe ceny cukinii parły w górę z bardzo dużą dynamiką. W okresie tym cena średnia w handlu hurtowym na większą skalę wzrosła z 4,50 zł/kg do 11,00 zł/kg, czyli o 144 procent. Zwyżka cen cukinii była fragmentem szerszego zjawiska, jako że w tym czasie tak samo dynamicznie rosły ceny innych warzyw sprowadzanych z Hiszpanii.

Było to konsekwencją zimnej i pochmurnej pogody, która spowolniła wegetację warzyw, a tym samym wpłynęła na spadek bieżących zbiorów. Prócz cukinii drożały bakłażany, ogórki, kalafiory, sałata czy papryka (ta ostatnia mniej). Na aukcjach hurtowych w hiszpańskim regionie Almeria w Andaluzji ceny cukinii doszły 21 stycznia do poziomu 2 euro/kg.

Po tej dacie sytuacja się zmieniła. Poprawa pogody przyspieszyła dojrzewanie warzyw i ich bieżąca podaż zaczęła rosnąć, co z kolei odmieniło kierunek zmian cenowych. W Almerii od wspomnianego 21 stycznia średnia cena aukcyjna cukinii spadła do 0,50 euro/kg. Na polskim rynku hurtowym trend zniżkowy zaktywizował się w końcówce stycznia. Cena średnia spadła do 7,75 zł/kg, a więc o 29,5 procent. Obecnie ceny to 7,00-8,50 zł/kg. Spadek jest wyraźny, ale do poziomów sprzed ostatniej zwyżki jeszcze trochę zostało. W zeszłym sezonie cena średnia importowanej z Hiszpanii cukinii spadła w lutym do 4,25 zł/kg, a jak będzie w tym sezonie?

Podobne
Cukinia
2020-01-09 08:00
Ceny cukinii na huśtawce
Początek roku przyniósł wahnięcie cen importowanej cukinii. Jak teraz wygląda sytuacja w handlu tym warzywem?
czytaj więcej
Cukinia
2019-12-05 20:10
Cukinia będzie tańsza?
Poprawa podaży cukinii importowanej z Hiszpanii już przełożyła się na ceny tego warzywa w polskim hurcie. A ma się przełożyć jeszcze bardziej.
czytaj więcej
Cukinia
2019-11-20 17:49
Droższa cukinia z importu
Ceny importowanej cukinii wzrosły, ale i tak są dużo niższe niż w tym samym okresie zeszłego roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.