Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »   »   »  O! Jest szansa na lepsze ceny białej kapusty

O! Jest szansa na lepsze ceny białej kapusty

Kapusta
  |   Źródło:
Z pewnością bieżący sezon białej kapusty nie znajdzie się na liście tych najbardziej udanych. Ale chociaż teraz jest bardzo źle, to wciąż są szanse na poprawę cen w tym segmencie rynku warzyw świeżych.

Ceny białej kapusty znalazły się poniżej poziomu zeszłorocznego. Nie jest to dobry znak, ale może jeszcze za wcześnie na popadanie w desperację? Oczywiście nie stanie się to jutro czy pojutrze. Zapewne nawet nie za miesiąc.

problemem jest bowiem relatywnie wysoka podaż białej kapusty przy ograniczonym popycie. W dodatku ważnym czynnikiem zmniejszającym chęci zakupowe potencjalnych zainteresowanych jest problematyczna jakość. Nie są to tylko problemy rynku polskiego. Podobnie jest za naszą wschodnią granicą.

Ale to, co teraz jest źródłem kłopotów, perspektywie może przyczynić się do znaczącej odmiany realiów cenowych. Wiele bowiem wskazuje na to, iż późną zimą i wiosną ładnej kapusty, która dobrze zniosła przechowywanie będzie znacząco mniej. Szczególnie tyczy się to rynku rosyjskiego,. gdzie nawet w lepszych sezonach jest olbrzymi kłopot z przechowywaniem warzyw.

Żeby daleko nie szukać, przypomnijmy sobie sezon poprzedni. Zbiory kapusty w Polsce w 2016 roku były wysokie (niemal tak wysokie jak obecne), podobnie w Rosji. U nas zaowocowało to zejściem ceny średniej w dużym hurcie do pułapu 0,25 zł/kg w styczniu 2017 roku. Widać to na wykresie poniżej.

I było wówczas tanio aż do połowy kwietnia, gdy ceny gwałtownie skoczyły w górę i sezon kończył się ze średnią ceną 0,75 – 0,85 zł/kg. Dlaczego tak się stało? Bo zabrakło kapusty w Rosji i ruszył most logistyczny Polska – Białoruś – Rosja. W Rosji ceny w listopadzie 2016 roku były na poziomie 4,00 – 7,00 rubli/kg (teraz są bardzo podobne 4,00 -10,00 rubli/kg). Jeszcze w kwietniu 2017 roku było to 6,00 – 12,00 rubli, ale w połowie tamtego miesiąca skoczyły one do pułapu 12,00 – 25,00 rubli/kg i nadal rosły. Właśnie ze względu na fakt, że skończyły się zapasy rodzime.

A przecież wówczas kapusta w Rosji była jakościowo o wiele lepsza niż teraz. W bieżącym sezonie problemy jakościowe sygnalizowane są już od wczesnej jesieni. Ceny są niskie, bo na rynku tamtejszym mamy zalew podłego jakościowo towaru. Ale taka kapusta nie przechowa się długo i można oczekiwać wzrostu cen nie w kwietniu, ale znacznie wcześniej. Co daje szanse kapuście polskiej.


 Chcesz mieć pełen dostęp do Pakietu Biznes ? Zobacz ofertę!

Podobne
Kapusta
2017-11-30 08:18
Rosja – nie ma chętnych na kapustę
Nie ma poprawy na rynku hurtowym białej kapusty w Rosji. Na razie jest spokojnie, ale uczestnicy tamtejszego rynku czekają. Na co?
czytaj więcej
Kapusta
2017-11-20 13:06
Ceny białej kapusty nie przestają rozczarowywać.
Może i w zimie ceny białej kapusty odbiją, jak uważa wielu uczestników rynku. Na razie jednak jest pod tym względem gorzej niż źle.
czytaj więcej
Kapusta
2017-11-20 10:00
Ukraina – nie ma chętnych na kapustę
Problemy producentów białej kapusty na Ukrainie są bardzo podobne do problemów polskich producentów tego warzywa.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

Ceny warzyw i owoców

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.717 PLN +0.03%
EUR 4.328 PLN +0.28%
RUB 0.059 PLN +0.00%
więcej