Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Pomidory  »  Drogie pomidory

Drogie pomidory

Pomidory
  |   Źródło:
Sytuacja cenowa na rynku krajowych pomidorów jest równie nietypowa jak w przypadku wielu innych warzyw. Jak obecnie kształtują się ceny czerwonych pomidorów w dużym hurcie.

To nietypowy sezon dla większości polskich warzyw. Pogoda potężnie namieszała i w wyniku jej niekorzystnego oddziaływania mamy niższą podaż i wyższe ceny krajowych warzyw. Od pewnego czasu również pomidorów. Sytuacja cenowa w tym segmencie hurtowego rynku świeżych warzyw mocno się zmieniła od początku bieżącego sezonu, co widać na naszym wykresie.

Najpierw, w kwietniu – na początku sezonu w dużym hurcie, było dość drogo, ale ceny zaczęły szybko spadać. W maju zrobiło się wręcz tanio. Jednak w czerwcu ceny ruszyły w górę na fali coraz większych problemów podażowych. W lipcu trend zwyżkowy początkowo wygasł i średnia cena sprzedażowa ustabilizowała się na poziomie 2,92 zł/kg – dość wysokim patrząc na ceny z analogicznego okresu innych sezonów, ale nie rekordowym.

Czynnik podażowy, a dokładniej pogłębiająca się luka w podaży pomidorów dał o sobie znać w drugiej połowie lipca. Doszły do tego też kwestie sezonowe i ceny czerwonych pomidorów znów dynamicznie ruszyły w górę. W rezultacie mamy obecnie ceny sprzedażowe pomidorów wielkości B w przedziale 4,16-4,50 zł/kg, o 48 procent wyższe niż na początku lipca i o 116,5 procent wyższe niż na początku czerwca. Nie trzeba dodawać, że są one rekordowo wysokie jak dla tej fazy sezonu.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-07-08 15:01
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 27. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory
2019-07-05 11:00
Turcja – wzrost eksportu pomidorów do Rosji
Turcja zwiększa eksport pomidorów do Rosji, informuje portal www.freshplaza.com na podstawie lokalnych źródeł branżowych.
czytaj więcej
Pomidory
2019-07-02 12:00
Ukraina w szklarniach dominują pomidory
W ukraińskich szklarniach i uprawach pod folią zdecydowanie dominują pomidory.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-07-01 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Jak kształtuje się sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory
2019-06-24 12:14
Import pomidorów w I kw. 2019 r.
Niewielki spadek importu pomidorów w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Pomidory
2019-06-23 20:54
Eksport pomidorów w I. kw. 2019 r.
Znaczący spadek eksportu pomidorów w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.