Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 3155 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Pomidory  »  EU – mniej pomidorów?

EU – mniej pomidorów?

Pomidory
  |   Źródło:
Komisja Europejska przewiduje niewielkie spowolnienie wzrostu produkcji i konsumpcji świeżych pomidorów, pisze portal www.freshplaza.com powołując się na hiszpańskie źródło fepex.es.

Komisja Europejska oczekuje, że produkcja świeżych pomidorów w UE spadnie. W 2018 roku całkowity wolumen tej produkcji wyniósł 6,9 mln ton. Wielkość ta do 2030 roku ma spaść do 6,7 miliona ton, wynika z raportu na temat perspektyw rolniczych UE w latach 2018 - 2030. Dokument ten wskazuje również na to, że konsumpcja tych warzyw na obszarze Unii Europejskiej spadanie z obecnych 14,5 kg na osobę do 13,6 kg.

Pomimo niewielkiego spadku produkcji, KE spodziewa się wzrostu średniej wydajności "dzięki instalacji sztucznego doświetlania w szklarniach i przedłużeniu sezonu w najważniejszych krajach produkujących." Tradycyjny sezon letni północnych krajów został rozszerzony i tradycyjny sezon zimowy w krajach południowych został przedłużony do lata.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat eksport świeżych pomidorów z UE malał średnio o 0,3 procent rocznie, głównie w wyniku wprowadzenia rosyjskiego embarga w 2014 roku. Oczekuje się jednak, że do roku 2030 eksport wzrośnie do 200 000 ton. To o 1,6 procent więcej niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Komisja oczekuje również, że import pomidorów, zwłaszcza z Maroka i Turcji, będzie nadal rósł. Prognozowany wzrost wynosi 0,4 procent rocznie do 2030 roku, biorąc pod uwagę zdolność tych krajów do zwiększania produkcji. Według FEPEX jest to raczej ostrożny szacunek, patrząc na ogromną różnicę w przepisach w zakresie pracy i wymogów fitosanitarnych między UE a tymi dwoma krajami. W sprawozdaniu KE nie uwzględniono konsekwencji, jakie wzrost przywozu z państw trzecich mógłby mieć dla południowych państw członkowskich UE, ze względu na nakładanie się okresów uprawy.

W odniesieniu do Brexitu Komisja szacuje, że Wielka Brytania stanowi 0,5 procent całkowitej produkcji pomidorów w UE. Kraj ten jest importerem netto pomidorów. Wielka Brytania jest najważniejszym rynkiem dla eksportu pomidorów z UE, stanowiąc 72 procent całości. Największymi dostawcami do Zjednoczonego Królestwa są Holandia i Hiszpania, na które przypadło 85 procent całkowitego eksportu UE-27 w sezonie 2017/2018. Eksport pomidorów z Wielkiej Brytanii do UE jest niewielki i przeznaczony głównie dla Irlandii.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-01-30 09:00
Przegląd rynku pomidorów i ogórków – 4 tydz. br.
Znaczna redukcja dostaw z Turcji doprowadziła w niektórych krajach regionu do podwyżek cen warzyw szklarniowych - przegląd czwartego tygodnia stycznia według portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-25 17:26
Pomidory ciut taniej, ale wciąż drogo
Ceny pomidorów importowanych minimalnie spadły w mijającym tygodniu. Wciąż jednak są wysokie w porównaniu do tych sprzed roku.
czytaj więcej
Pomidory
2019-01-24 10:00
Holandia – mniejszy eksport pomidorów
Eksport pomidorów z Holandii w 2018 roku spadł w stosunku do tego z roku 2017, o czym informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-01-21 08:00
W Europie Wsch. spada podaż pomidorów i ogórków
We Wschodniej Europie maleje podaż pomidorów i ogórków szklarniowych, wynika z przeglądu rynku tych warzyw portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory
2018-12-31 15:49
Eksport pomidorów po III. kw. 2018 r.
Niższy eksport pomidorów w ujęciu rok do roku. Analizujemy dane GUS o eksporcie tych warzyw po trzecim kwartale 2018 roku.
czytaj więcej
Pomidory
2018-12-28 16:34
Import pomidorów po III. kw. 2018 r.
Wyższy import pomidorów po trzecim kwartale 2018 roku w ujęciu rok do roku. Analizujemy dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.