Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 9 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3151 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Niemcy – spekulacyjny popyt na ziemniaki

Ziemniaki
  |   Źródło:
Niedobór ziemniaków w Niemczech nie jest spodziewany, a lokalni rolnicy już rozpoczęli sadzenie ziemniaków wczesnych, a jednak popyt na to warzywo jest wysoki.

Oprócz mąki i papieru toaletowego ziemniaki są obecnie jednym z najpopularniejszych dóbr konsumpcyjnych w Niemczech, ale nie ma deficytu tego warzywa, a rolnicy już rozpoczęli wczesne sadzenie ziemniaków.

Gwałtowny popyt na ziemniaki w Niemczech zgłaszają rolnicy, handlowcy i firmy pakujące do sprzedaży detalicznej, pisze AgroXXI, cytując artykuł Alfonsa Detera na www.topagrar.com.

Niemieccy producenci ziemniaków również potwierdzili gwałtowny wzrost popytu, zwłaszcza na produkty ekologiczne. W związku z tym ostrzegają kupujących, że świeże ziemniaki ekologiczne z upraw z poprzedniego roku nie nadają się do długotrwałego przechowywania w gospodarstwie domowym i powinny być szybko zużyte.

W Niemczech nie oczekuje się niedoborów ziemniaków, chociaż producenci zwiększyli eksport w drugiej połowie ubiegłego roku, ale sytuacja podażowa na rynku lokalnym jest nadal dobra. Z drugiej strony eksport frytek, zwłaszcza do Azji, cierpi z powodu problemów logistycznych.

Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Ziemniakami, DKHV, również donosi o wysokiej sprzedaży ziemniaków z Niemiec, a zakłady przetwórcze i pakujące pracują do granic możliwości, aby zaspokoić wysoki popyt.

Stowarzyszenie deklaruje konsumentom, że dostawa niemieckich ziemniaków jest gwarantowana. W ostatnich latach w Niemczech stworzono nowoczesną i pozbawioną ryzyka infrastrukturę, która będzie oferować niemieckie ziemniaki przez cały rok. Jest to możliwe dzięki inwestycjom w innowacyjne chłodnie, które zapewniają niezmiennie wysoką jakość ziemniaków i gwarantują dostawy detaliczne.

Thomas Herkenrath, prezes DKHV i międzynarodowy dealer ziemniaków powiedział: „Od połowy marca obserwujemy wzrost sprzedaży ziemniaków, niektóre półki supermarketów były puste. Oczywiście jesteśmy zadowoleni z popularności tego produktu. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że ​​nie wszystkie prywatne gospodarstwa domowe są w stanie właściwie przechowywać duże ilości świeżych ziemniaków. Dlatego zalecamy: w razie potrzeby lepiej kupować ziemniaki w supermarkecie, towaru nie brakuje, w naszych specjalnie wyposażonych magazynach są duże ilości ziemniaków.”

Tymczasem lokalni plantatorzy ziemniaków już otworzyli wczesny sezon ziemniaczany.

Zazwyczaj w Niemczech sadzenie ziemniaków rozpoczyna się około 10 marca. Z reguły rolnicy sadzą ziemniaki wykiełkowane, zaczynając od razu w glebie, i pokrywają około jednej trzeciej powierzchni w celu szybszego wzrostu, dzięki czemu pierwsze ziemniaki produkowane lokalnie trafią do sprzedaży od połowy maja.

Podobne
Ziemniaki
2020-03-24 12:00
Uzbekistan – ziemniaków nie zabraknie
W Uzbekistanie ziemniaków nie zabraknie. Ich zapasy są wciąż duże.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2020-03-23 12:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 12. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-20 12:00
Ukraina – drożej za ziemniaki
Ziemniaki gwałtownie podrożały na Ukrainie.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-19 12:00
Rosja – brakuje dobrej jakości ziemniaków
Obecnie zapasy wysokiej jakości ziemniaków w rosyjskich gospodarstwach są już bardzo ograniczone.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-19 08:00
Import ziemniaków w 2019 r.
Bardzo duży wzrost importu ziemniaków do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-18 12:00
Globalny rynek ziemniaków
Analiza sytuacji na światowym rynku ziemniaków według portalu www.freshplaza.com (szkoda tylko, że analitycy tego portalu pominęli tak dużego producenta, jakim jest Polska – przyp. tłum.).
czytaj więcej
Ziemniaki
2020-03-18 09:00
Eksport ziemniaków w 2019 r.
Spadek wolumenu eksportu ziemniaków z Polski w ujęciu rok do roku, przy jednoczesnym znaczącym wzroście jego wartości. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.