Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 26 października 2020. Od wczoraj dodano 2235 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – import ziemniaków w styczniu wciąż duży

Ziemniaki
  |   Źródło:
Tempo importu ziemniaków na Ukrainę w styczniu pozostało rekordowe.

Analitycy projektu EastFruit zauważają, że import ziemniaków na Ukrainę w styczniu 2020 roku był najniższy od pięciu miesięcy. Jednak zdecydowanie nie ma powodu do radości – jako że wielkość importu pozostała po prostu ogromna i osiągnęła prawie 32 tysiące ton! Oznacza to, że był to rekordowy import w styczniu w historii Ukrainy. I, jak miesiąc wcześniej, główna część tego importu pochodziła z Rosji.

Jeśli porównamy to z importem w grudniu 2019 roku, całkowity import ziemniaków na Ukrainie spadł o 27 procent. Jeśli jednak odrzucimy święta (prawosławne Boże Narodzenie w styczniu – przyp. tłum.), w których praktycznie nie przeprowadzono handlu, a sprzedaż będzie minimalna, dzienny import ziemniaków w styczniu nie będzie niższy niż ten w grudniu!

„Jak wielokrotnie ostrzegaliśmy, różnica cen między rynkami Ukrainy i Rosji pozostawała zbyt wysoka, aby zatrzymać masowy eksport ziemniaków z Rosji. Najbardziej godne ubolewania jest to, że znaczny odsetek nawet profesjonalnych producentów na Ukrainie, nie wspominając już o gospodarstwach mniejszych, stanie przed koniecznością sprzedaży ziemniaków na przełomie lutego i marca z powodu pogorszenia ich jakości. Dzięki temu podaż może rosnąć dość gwałtownie, obniżając ceny” - mówi Andrij Jarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Od początku sezonu 2019/2020 Ukraina zaimportowała już 264 tys. ton ziemniaków jadalnych. To prawie 300 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Nie warto nawet wspominać, że jest to kolejny historyczny rekord importu w tym sezonie.

„Pozostały cztery miesiące do rozpoczęcia nowego sezonu w czerwcu 2020 roku, a w maju wczesne ziemniaki zaczną masowo pojawiać się na rynku, który czerpie z konsumpcji zeszłorocznych bulw. W związku z tym presja na ceny w marcu może okazać się bardzo znacząca, zwłaszcza że w Rosji, ceny nie rosną, a nawet spadają w segmencie produktów średniej jakości, zauważa Andrji Jarmak

W lutym 2020 roku analitycy EastFruit oczekują znacznego spowolnienia importu ziemniaków na Ukrainę. Niemniej jednak, zgodnie z prognozami uczestników rynku, jeśli ceny nie spadną w drugiej połowie miesiąca, na rynek ukraiński może trafić do 15 tysięcy ton rosyjskich ziemniaków.

Ale Rosja nadal rozwija rynki eksportu ziemniaków. Rosyjskie ziemniaki są już dostarczane nawet na polski rynek! Wśród głównych importerów ziemniaków z Federacji Rosyjskiej, oprócz Ukrainy, są także kraje takie jak Azerbejdżan, Mołdawia, Serbia, Kazachstan i Białoruś. Co więcej, dość duże przesyłki rosyjskich ziemniaków w tym sezonie zostały nawet wysłane do Iraku.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.