Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 5 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2945 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ziemniaki – wstępne szacunki GUS

Ziemniaki
  |   Źródło:
Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu na temat wstępnych szacunku zbiorów w 2019 roku zamieścił tylko ogólna uwagi o stanie upraw ziemniaków. Czego się dowiadujemy?

Jak zawsze, we wstępnym szacunku zbiorów głównych ziemiopłodów, publikowanym przez GUS w końcówce lipca, nie znajdziemy za dużo danych liczbowych na temat plonów i zbiorów ziemniaka. I jest to w pełni zrozumiałe dla uprawy, której stan może się drastycznie zmienić w ciągu lipca i sierpnia (dane do publikacji są zbierane do czerwca).

Głównie w grę wchodzi tu czynnik pogodowy, który diametralnie może zmienić stan upraw ziemniaków w okresie kluczowym dla zbioru głównej masy tego warzywa. Dlatego lipcowa prognoza jest właśnie prognozą wstępną.

W tym roku eksperci GUS piszą o tym, że sadzenie ziemniaków odmian wczesnych zakończono w marcu, a tych późnych w drugiej połowie kwietnia. Maj był chłodny i bezdeszczowy, co spowolniło wzrost roślin. Potem sytuacja uległa poprawie i wegetacja przyspieszyła. Ale w czerwcu przyszły upały i znów brakło opadów deszczu, co fatalnie wpłynęło na stan upraw ziemniaka.

Warunki te sprawiły, że na przeważającym obszarze Polski rośliny zawiązały mało bulw. W lipcu padało nieco więcej, ale wciąż za mało, aby wydatnie poprawić sytuację w skali kraju. Za to te lipcowe deszcze zwiększyły znacząco ryzyko występowania zarazy ziemniaka.

Oceny ekspertów GUS mówią, że w bieżącym sezonie powierzchnia upraw ziemniaków jest nieco większa od zeszłorocznej, a więc przekracza poziom 0,3 mln hektarów. Jednak uwzględniając czynniki, które mają wpływ na wegetację i plonowanie ziemniaków, w tym roku należy oczekiwać plonów niższych od tych z roku ubiegłego, chociaż ich ostateczny poziom będzie zależeć od dalszych warunków pogodowych.

Podobne
Ziemniak
2019-07-30 16:46
Ukraina – mniej towarowych upraw ziemniaka
Ukraina znacznie ograniczyła towarowe plantacje ziemniaków, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-07-30 08:07
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 30. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-26 16:27
Ceny ziemniaków nie odpuszczają
Marchew potaniała, cebula tanieje i to coraz dynamiczniej. A ziemniaki?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-24 09:00
Rosja – tanieją ziemniaki
Rosyjscy rolnicy nie mogli uniknąć spadku cen ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-19 09:00
Mołdawia – ceny ziemniaków w dół
W Mołdawii cena „letnich ziemniaków” jest już bardzo zbliżona do poziomu jesiennego.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-18 09:00
Holandia – rynek ziemniaków to spekulacyjna bańka?
„Holenderski rynek ziemniaków to bańka, która wkrótce pęknie” – w wypowiedzi dla portalu www.freshplaza.com mówi holenderski producent.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-17 16:20
Ziemniaki – rośnie presja na ceny?
Na razie ceny ziemniaków na polskim rynku hurtowym pozostają wysokie? Jednak wśród producentów rosną obawy, że może się to zmienić. Dlaczego?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.