Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2391 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 26. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Ziemniaki

Według EastFruit, w tym tygodniu w połowie krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu, sprzedawcy aktywnie zmieniali ceny wczesnego ziemniaka. W Polsce, Mołdawii i Białorusi ziemniaki taniały, a w Tadżykistanie nieznacznie zdrożały.

Pod presją rosnącej podaży ziemniaków nowej uprawy ceny tych produktów w Mołdawii przez tydzień spadły do ​​0,26-0,31 USD/kg. Należy również zauważyć, że Mołdawia pozostała praktycznie jedynym krajem z monitoringu projektu, w którym nadal dostępne były relatywnie duże partie produktów z zeszłego roku, o średniej cenie 0,21 USD/kg. Tymczasem na Białorusi ceny spadły do ​​0,17-0,34 USD/kg, podczas gdy w Polsce lokalne produkty potaniały do ​​0,15-0,20 USD/kg, a ceny ziemniaków importowanych z Cypru lub Grecji spadły do ​​0 USD. 23-0,30 USD/kg. Natomiast w Tadżykistanie sprzedawcom udało się podnieść ceny do 0,32-0,39 USD/kg.

W innych krajach rynek ziemniaków był bardziej stabilny. Na Ukrainie w stolicy ziemniaki były oferowane w cenie 0,37-0,45 USD/kg, a w regionach południowych ceny osiągnęły 0,30 USD/kg. W Rosji ceny pozostały w zasadzie niezmienione. Tutaj, podobnie jak poprzednio, lokalne ziemniaki można było kupić za 0,33-0,46 USD/kg, a importowane były sprzedawane po cenach od 0,48 USD/kg. W Gruzji spadek odnotowano tylko w cenach maksymalnych, a łączny przedział cenowy na koniec tygodnia wynosił 0,20-0,23 USD/kg.

Marchew

Na rynku marchwi w porównaniu z segmentem ziemniaków odnotowano nieco mniej zmian cenowych.

Najbardziej znacząca rewizja poziomów cen miała miejsce w Rosji, gdzie w ciągu zaledwie tygodnia marchew nowej uprawy potaniała o ponad jedną trzecią z powodu aktywacji kampanii zbiorów i stabilnego importu z Uzbekistanu. Jednocześnie ceny produktów krajowych i importowanych na koniec tygodnia wyniosły 0,32-0,43 USD/kg. W segmencie marchwi premium import z Izraela był nadal oferowany, a ceny tych produktów osiągnęły 0,72 USD/kg.

W omawianym tygodniu ceny marchwi spadły w Mołdawii. Na koniec okresu sprawozdawczego produkty te były już oferowane na rynku mołdawskim po 0,41-0,46 USD/kg. W Tadżykistanie ceny marchwi nowej uprawy praktycznie nie zostały zmienione (0,14-0,16 USD/kg), podczas gdy pozostałe partie poprzedniej uprawy potaniały do ​​0,07-0,08 USD/kg.

Należy odnotować również znaczny wzrost importu marchwi nowej uprawy na polskim rynku. Pierwsze stosunkowo duże partie tych produktów były oferowane w cenie 0,50-0,58 USD/kg. Zeszłoroczna miejscowa marchew zdrożała nieco - do 0,35-0,43 USD/kg.

Najdroższa marchew nowej uprawy, jak poprzednio, była oferowane na rynku białoruskim w cenach od 0,55 USD/kg do 0,63 USD/kg. Tymczasem na Ukrainie produkty te można było nadal kupić średnio za 0,56 USD/kg, podczas gdy cena minimalna za marchew niskiej jakości spadła do 0,37 USD/kg. W Gruzji zakres cen zawęził się do 0,39-0,43 USD/kg.

w2

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.