Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 25 września 2020. Od wczoraj dodano 2651 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Sałata lodowa ucierpiała od pogody

Sałata lodowa
  |   Źródło:
Ten sezon okazuje się by\ć bardzo trudnym dla producentów sa at, w tym sałaty lodowej. Nie tylko zresztą w Polsce.

Powodem trudności w sektorze uprawy sałaty jest oczywiście pogoda. Fale upałów na przemian ze znacznymi spadkami temperatur (często ze znaczną amplitudą dobową) to główny problem, z którym borykają si prducenci sałaty lodowej. W Polsce dochodzi do tego susza. W Europie z tym bywało różnie, bo w jednych rejonach kontynentu suszyło, w innych opady były nawet zbyt duże.

Upalna aura jest dla sałaty lodowej bardzo niekorzystna, bo powoduje gwałtowną wegetację, która ie przebiega prawidłowo i bardzo często kończy się tipburnem, czyli brązowieniem liści wewnątrz główki. To sprawia, że sałata nie nadaje się na rynek świeży.

Problemy z uprawą przekładają się na nisze zbiory, co już widać w cenach na rynku hurtowym. Obecnie w dużym hurcie ceny sałaty lodowej to 2,00 – 2,50 zł/szt. (do 3,50 zł/szt. W małym hurcie). To dużo drożej niż przed rokiem, gdy średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie była na poziomie 1,65 zł/szt. I znajdowała się ona wówczas w trendzie spadkowym.

Koniec bieżącego tygodnia ma być w Polsce nieco chłodniejszy, ale generalnie synoptycy zapowiadają upalny lipiec, więc problemy z podażą sałaty lodowej mogą się jeszcze pogłębić. Zwłaszcza, że jak pisaliśmy wyżej źle jest pod tym względem w całej Europie i nie ma co liczyć na import w niskich cenach.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.